Nowe województwo, nowa perspektywa. Środkowopomorskie od 2020 roku

– Chcielibyśmy mieć własny Regionalny Program Operacyjny i korzystać samodzielnie ze środków unijnych – powiedział Romuald Sobieralski, przewodniczący rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rusza ofensywa przedsiębiorców, żeby w ciągu dwóch miesięcy przekonać rządzących do 17. województwa.

Reprezentanci organizacji gospodarczych w środę (25 kwietnia) przedstawili raport pt. „Województwo środkowopomorskie do 2020 roku”. To argumenty i oświadczenia przemawiające za koniecznością zmiany ustawy z 24 lipca 1998 roku o utworzeniu 16 województw. Dokumenty, które są echem konferencji naukowych w słupskiej Akademii Pomorskiej i Politechnice Koszalińskiej, są dostępne w wersji drukowanej w siedzibach dziesięciu organizacji gospodarczych lub na ich stronach internetowych.

Roman Biłas, prezes oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie, raportem chce zainteresować Joachima Brudzińskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, a także premiera rządu Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy chcą zorganizować spotkania, aby oko w oko przekonać do utworzenia Środkowopomorskiego.

Eugeniusz Żuber, przed laty pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej za powołaniem 17. województwa, przedstawił plan działań, aby realnym terminem stał się 1 stycznia 2020 r. To złożenie jesienią br. projektu rządowego lub poselskiego o zmianie ustawy sprzed blisko 20 lat, aby była ona procedowania w marcu przyszłego roku. Twierdzi, że wybory samorządowe do sejmiku środkowopomorskiego mogłyby się wtedy odbyć równolegle z wyborami do parlamentu RP. Najpierw jednak trzeba przekonać rządzących z Prawa i Sprawiedliwości, którzy już w 2009 roku na swoim kongresie w Krakowie byli za zmianami na mapie administracyjnej kraju. To sprawdzian, czy nie są to jedynie obietnice.

– Jeśli nie będzie konsekwencji ze strony rządzących, to milion mieszkańców Pomorza Środkowego poczuje się oszukanych, że nie ma tu swojego gospodarza – stwierdził Eugeniusz Żuber.

Dodał, że jego zdaniem, pomyślność dla zgłaszanych aspiracji regionu będzie zależeć od wyników nadchodzących wyborów samorządowych i powodzenia kandydatów partii rządzącej.

Zebrani przypominali, że Środkowopomorskie jako region jednolity pod względem historycznym, demograficznym, gospodarczym, społecznym i geograficznym o powierzchni ponad 18 tysięcy mkw. byłby większy od już istniejących województw w kraju, np. opolskiego, świętokrzyskiego czy kujawsko-pomorskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *