Śmierdzące i brudne osłony będą zastąpione. Pierwszy z ponad stu ekopunktów [FOTO, FILM]

KoszalinInfo TV: W środowe (7 lutego) popołudnie przy ulicy Heleny Modrzejewskiej 62 – 66 zostały zainstalowane pierwsze pojemniki podziemne na odpady komunalne segregowane i mieszane. W tym roku w Koszalinie przybędzie 75 tzw. ekopunktów, a w 2019 r. jeszcze 30.

 

Koszt pełnych instalacji to około 4 mln zł brutto, ale połowę wydatków stanowi dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wyposażenie nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej łącznie obejmie 525 pojemników o różnej objętości: 3 metrów sześciennych na odpady segregowane (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło i biodegradowalne) i 5 metrów sześciennych na zmieszane.

Jest już 13 lokalizacji ekopunktów. Pierwszy stanął na terenie podległym Zarządowi Budynków Mieszkalnych.

 

– Większość osłon śmietnikowych znajduje się w bardzo złym stanie, po zmianach poprawi się estetyka otoczenia, a mieszkańcy przestaną narzekać na nieprzyjemne zapachy – twierdzi Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina.

Włodarz nie kryje, że powstające ekopunkty mają zachęcić mieszkańców do lepszej segregacji odpadów oraz większego dbania o czystość i porządek. Ratusz czeka na wnioski od zarządców nieruchomości, aby zespół opiniujący mógł szybciej przejść procedury formalne dla uzyskania lokalizacji i pozwolenia na budowę pojemników półpodziemnych.

– Zastosowanie pojemników półpodziemnych zmniejszy koszty utrzymania i obsługi (mają większą pojemność więc odbiór odpadów może odbywać się rzadziej), są o wiele trwalsze od tradycyjnych kontenerów, generują oszczędność miejsca, zapewniają czystość i higienę, są łatwe w obsłudze, ograniczają hałas wyrzucania śmieci – mówi Grzegorz Śliżewski z koszalińskiego magistratu. – Odpady, które tam wpadają, są ubijane, przez co zmniejsza się ich objętość, a dzięki niższej temperaturze pod ziemią, ograniczany jest nieprzyjemny zapach.

 


1 komentarz na temat: Śmierdzące i brudne osłony będą zastąpione. Pierwszy z ponad stu ekopunktów [FOTO, FILM]

  • 08/02/2018 o godz. 18:40
    Permalink

    Monte Cassino 15 ma okoliczną szczalnię dla menelów ,mam nadzieję że w końcu miasto zrobi z tym porządek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *