Koszalin będzie miał swoją spalarnię! Radni są na TAK

Po sesji Rady Miejskiej już wiadomo – dla budowy spalarni odpadów w Koszalinie jest zielone światło ze strony radnych. 21 spośród 25 głosujących było za realizacją inwestycji.

Miasto już dawno przymierzało się do realizacji spalarni odpadów ze względu na wymogi unijne dotyczące składowania, przetwarzania i utylizacji odpadów. Przed laty koncepcja rozbiła się o gwarancję ilości odpadów do przetworzenia. Ten czas został jednak przeznaczony na m.in. konsultacje i ustalenie miejsca, w którym ten obiekt ma powstać oraz umieszczenie go w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Teraz, gdy ponownie pojawiła się szansa na uzyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, temat wrócił.

Przyjęcie uchwały intencyjnej w sprawie „podjęcia działań zmierzających do budowy spalarni odpadów komunalnych w mieście” pozwoli na złożenie wniosku o dofinansowanie z NFOŚiGW. W grę wchodzi dofinansowanie sięgające 100 mln złotych. Wniosek do NFOŚiGW ma być złożony jeszcze w marcu. Miasto liczy również na wsparcie Państwowego Funduszu Rozwoju.


– Zmieniające się przepisy w gospodarowaniu odpadami powodują niestabilność cen zagospodarowania odpadów. W zasadzie na połowę odpadów, które produkuje Koszalin musimy znaleźć odbiorcę na wolnym rynku i tam ceny są nieprzewidywalne- tłumaczy Tomasz Uciński, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. – Budowa zakładu, który zutylizuje odpady, a jednocześnie wyprodukuje ciepło i energię elektryczną na potrzeby naszych mieszkańców daje gwarancję wpływu miasta na cenę utylizacji i przetworzenia. To w pewnym stopniu przewidywalność ceny.

Gdy miasto uzyska pozytywną odpowiedź w sprawie dofinansowania, dopiero wówczas zostaną przeprowadzone niezbędne konsultacje oraz analiza planowanej inwestycji, powstanie studium wykonalności inwestycji, a następnie zostanie wydana decyzja środowiskowa.

Spalarnia, a dokładniej – zakład termicznego przetwarzana odpadów – która ma spełniać wszelkie wymogi z zakresu ochrony środowiska i wpływu na otoczenie, ma stanąć w koszalińskiej strefie ekonomicznej. Już dziś padają deklaracje, że w żaden sposób instalacja ta nie będzie szkodliwa dla mieszkańców, będzie spełniać wszelkie wymogi ekologiczne. Jej wydajność jest przewidywana na poziomie przetworzenia 30 tys. ton odpadów rocznie. Zakład ma działać na rzecz miasta oraz okolicznych miejscowości. Koszt inwestycji jest obecnie szacowany na ok. 160 mln złotych.

Według wiceprezydenta Andrzeja Kierzka, który na sesji objaśniał plany miasta, wyprodukowana z odpadów energia zabezpieczy potrzeby mieszkańców oraz Miejskiej Energetyki Cieplnej.

 

Fot. Archiwum ZUO w Szczecinie

Podpis: EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie, działa od grudnia 2017 roku. To jedna z najnowocześniejszych spalarń w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. W sposób bezpieczny dla środowiska przetwarza odpady komunalne w energię cieplną i elektryczną, która trafia do tysięcy gospodarstw domowych. Wydajność zakładu to 176 tys. ton rocznie. Przez cztery lata działalności EcoGenerator wyprodukował ponad 2,1 mln GJ ciepła. Wyprodukowana od 2018 do 2021 roku energia elektryczna natomiast sięga ponad 311 tys. MWh. Więcej na temat EcoGeneratora można przeczytać na www.ecogenerator.eu


mm

Marek Łagocki

Od ponad dziewięciu lat jestem redaktorem naczelnym KoszalinInfo.pl. Staramy się Państwu przekazywać szybko najważniejsze wydarzenia z Koszalina i regionu. Zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *