Nowa pracownia i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych

Politechnika Koszalińska przygotuje nowoczesną pracownię, w której studenci i uczniowie współpracujących z uczelnią szkół będą mogli poznać sposoby projektowania i zasady działania instalacji i urządzeń zasilanych energią ze źródeł odnawialnych (OZE). Powstanie pracowni dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

W pracowni będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób instalacje budowlane współpracują z urządzeniami opartymi na OZE, nauczyć się poprawnego montażu takich urządzeń, ale też obserwować sposób ich działania.

Nowa pracownia będzie miejscem nauki dla studentów. Stanie się przestrzenią, w której sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii będą mogli poznać także przedstawiciele instytucji i środowisk współpracujących z uczelnią.

Poznanie tych zagadnień stworzy przyszłym inżynierom budownictwa – instalatorom, możliwość poprawnego zaprojektowania i wykonania instalacji hybrydowych z zastosowaniem urządzeń zasilanych z odnawialnych źródłach energii – podkreśla prof. dr hab. inż. Robert Sidełko, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.

Realizacja zadania przyniesie szereg korzyści środowisku naturalnemu. Pierwsza to zapoznanie przyszłych inżynierów z prawidłowym projektowaniem, montażem i eksploatacją instalacji budowlanych i urządzeń zasilanych energią odnawialną. Druga korzyść to promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Trzecią będzie przełamanie barier psychologicznych dotyczących stosowania OZE.

Fot. PK


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *