„Zmiany klimatyczne a sprawa kobiet” [FOTO]

Materiał Partnera/ Pod takim hasłem w sobotę, 29 maja, odbył się 9. Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie. Patronatem objęła go pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet w Koszalinie Dorota Chałat. Wydarzenie było finansowane z programu Społecznik 2019-2021 – Program Marszałkowski.

Obecna sytuacja, związana z pandemią, wpłynęła na formę Kongresu, który odbył się on-line.
Regionalne Kongresy Kobiet organizowane od wielu lat w naszym mieście przez w partnerstwie z Fundacją Era Dialogu, której prezeską jest Magdalena Chałat oraz Stowarzyszeniem Era Kobiet. Stanowią one część ogólnopolskiego przedsięwzięcia, jakim jest Kongres Kobiet w Warszawie. Zasadniczym celem organizowanych wydarzeń jest zwrócenie uwagi na rolę kobiety we współczesnym świecie przez pryzmat zmian związanych z przemianami społecznymi i politycznymi.

Tegoroczny temat Kongresu odniósł się do największego wyzwania XXI wieku, jakim są zmiany klimatu. Intensywny rozwój przemysłowy, zainicjowany w XIX wieku, spowodował ogromną degradację środowiska naturalnego, zwiększył emisję gazów cieplarnianych, która doprowadziła do zmiany warunków życia na Ziemi. Przeprowadzone analizy wskazały, że głównymi ofiarami klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi są kobiety, które ponoszą przede wszystkim zdrowotne konsekwencje, co jest związane z zasadniczymi różnicami biologicznymi między nimi i mężczyznami.

Zdaniem organizatorek Kongresu, kobiety są w większym stopniu narażone na konsekwencje zmian klimatycznych. Przede wszystkim wpływa na to nierówność płci, która znajduje swoje odzwierciedlenie w gorszej sytuacji ekonomicznej. Ponadto marginalizacja kobiet na płaszczyźnie politycznej czy społecznej i sprowadzenie ich do roli inkubatorów powoduje zahamowanie możliwości samorealizacji oraz ogranicza udział w procesach decyzyjnych i sprawowaniu władzy politycznej. To eliminuje kobiety w przeciwdziałaniu katastrofom klimatycznym. Oczywiście sytuacja ta jest uwarunkowana poziomem rozwoju w danym kraju, jednakże zjawisko to występuje również w Polsce. System polityki społecznej, prorodzinnej w dużej mierze istnieje na papierze, nie zaś w praktyce. Intensywna marginalizacja życia kobiety, a tak naprawdę całych rodzin, rozpoczęła się w Polsce w październiku 2020 roku. Od tego czasu wiele Polek dołączyło do 70% ludzi na świece borykających się z ubóstwem. Oznacza to, że kobiety jako grupa eliminowana w różnych aspektach, gorzej przejdą stan adaptacji do zmian klimatycznych. Gorsze położenie kobiet przełoży się na bardziej dotkliwie odczuwanie przez nie skutków zmian klimatycznych i gorsze możliwości adaptowania się do zachodzących zmian.

Kongres Kobiet został podzielony na kilka paneli dyskusyjnych. Pierwszy z nich to „Zmiany klimatyczne a sprawa kobiet”. W dyskusji udział wzięły: Anna Sokolnicka-Elzanowska – prezeska Stowarzyszenia Ekologiczne Puszczykowo, członkini zarządu Fundacji Chcemisie, współzałożycielka Stowarzyszenia Nasze Puszczykowo, która bierze udział w akcji MASZ GŁOS Fundacji Batorego; Joanna Radzięda – radna gminy Suchy Las, członkini Stowarzyszenia Wielkopolska – Kierunek Europa, która bierze udział w akcji Pracownia Samorządowa Fundacji Batorego; Joanna Piotrowska – założycielka i prezeska Fundacji Feminoteka, andragożka, ekspertka przeciwprzemocowa, trenerka WenDo; Łucja Kucmin-Węglarczyk – prezeska Fundacji Przestrzeń do Życia Aktywistki, która bierze udział w akcji MASZ GŁOS Fundacji Batorego; Marta Jagusztyn – badaczka, ewaluatorka, konsultantka międzynarodowych organizacji rozwojowych. Założycielka inicjatywy Lasy i Obywatele.
Drugim ważnym tematem, poruszanym podczas Kongresu był panel pt. „Prawa Pacjenckie – kampanie praw pacjenckich”, w którym głos zabrały: mec. Kamila Ferenc – prawniczka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie oraz dr Aleksandra Białas – koszalińska ginekolożka.

W dyskusji nie zabrakło kobiet, którym ochrona zwierząt i roślin, Matki Ziemi nie jest obojętna. W ramach prezentacji w formie Pecha Kucha głos w dyskusji zabrała Katarzyna Lesner z Fundacji dla Dzikich Zwierząt LARUS. Temat seniorów w ekologicznych działaniach poruszyła Teresa Labisch ze Stowarzyszenia VivaMy. Temat „Odpowiedzialny społecznie biznes” zaprezentował Marcin Napierała, prezentując działania eko-społeczne firmy MPS International – polskiego producenta kosmetyków i opakowań.

Kongresowi od lat towarzyszy konkurs Kobieta Regionu Koszalińskiego 2021 r. W kategorii „Biznes” laureatką została Irmina Olejnik-Czerwonka – prezeska Spółdzielni Socjalnej w Drawnie. W kategorii „Działalność w administracji i strefie publicznej” statuetkę odebrała Katarzyna Królczyk – dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie, a za działalność społeczną nagrodzona została Anna Dzida – społeczniczka z Mirosławca. Nagrodę specjalną dla mężczyzny w kategorii „Równość i różnorodność” otrzymał burmistrz Świdwina Piotr Feliński. Za działalność charytatywną specjalną nagrodą uhonorowano Przemysława Stańczyka. Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymały: biznes – Maria Sawicka, działalność w sferze publicznej i administracji – Agnieszka Kolanowska i Katarzyna Ordak oraz działalność społeczna – Roksana Dziunycz, Olga Roicka, Teresa Rysztak, Paulina Waluk- Szyperska, Krystyna Włodarek. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Podczas otwarcia Kongresu wystąpili: Tomasz Sobieraj – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Anna Bańkowska – wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego, Przemysław Krzyżanowski – wiceprezydent Koszalina, Anna Mieczkowska – prezydentka Kołobrzegu oraz Marta Knotz – wiceprezeska Stowarzyszenia Sędziów Polskich Justitia Oddział w Szczecinie.
Kongres prowadził Marcin Napierała, a obsługą techniczno-informatyczną zajął się Sebastian Wróblewski.
Zdaniem Krystyny, mieszkanki Koszalina, jednej z uczestniczek Kongresu, takie inicjatywy są ważne, gdyż zwracają uwagę na zachodzące zmiany i aktywizują świadomość w zakresie percepcji roli kobiety we współczesnym świecie. Z kolei Żaneta, mieszkanka gminy Białogard, która jest uczestniczką wydarzeń kongresowych od wielu lat, wskazuje, że takich inicjatyw o charakterze proekologicznym powinno być więcej, gdyż mało kto analizuje rolę kobiet pod kątem nasilających się zmian klimatycznych.
Jako uczestniczka Kongresu pragnę pogratulować organizacji pełnomocniczce regionalnej Dorocie Róży Chałat – ponieważ wszystko technicznie było dopięte na ostatni guzik oraz było bardzo dobrze przygotowane merytorycznie – mówi Justyna Pacuła-Woźniak, wicepełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet na powiat sławieński. – Hasło przewodnie 9. Regionalnego Kongresu Kobiet „Zmiany klimatyczne a sprawa kobiet” wpisuje się idealnie w obecne trendy ekologiczne. Bliski kontakt z naturą dotyczy każdego z nas – w skupieniu i zasłuchaniu – moją uwagę skierowałam na panel dyskusyjny, podczas którego mówczynie opowiadały o swoich dobrych praktykach zgodnych z duchem zero waste. Edukacja zdrowotna – nas kobiet – jest i powinna być ważna dla każdej z nas. Bowiem szczęśliwa kobieta to zdrowa kobieta. Tylko dzięki zdrowiu możemy się realizować zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. O tym w sposób subtelny mówiła pani doktor, budząc świadomość kobiet nt. profilaktyki i badań. Myślę, że każda ze słuchaczek kongresowych mogła znaleźć dla siebie coś budującego i dającego motywację do działania. Docenienie pracy i zaangażowania pań w konkursie Kobieta Regionu Koszalińskiego jest doskonałą okazją do powiedzenia słów uznania dla ich działalności, która przeradza się w pracę ponad obowiązki zawodowe i która jest zauważana, dostrzegana pozytywnie przez najbliższe otoczenie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję organizacji Kongresu!

 


mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *