Jak przygotować komputer do szkoły?

Materiał Partnera/ Odpowiednio przygotowany komputer do nauki szkolnej to jedna z podstaw skutecznego uczenia się. Nasze dziecko zasługuje na komputer pomagający mu zdobywać wiedzę, a nam przecież zależy, aby jego edukacja przebiegała właściwie. Nie znaczy to, że od razu występuje potrzeba kupna nowego komputera. Wiele możemy udoskonalić nawet w wiekowych modelach sprzętu.

 

Dobry komputer dla ucznia
Liczy się szybkość działania, ponieważ chcemy, aby nasze dziecko nie było narażone na brak dostępu do pewnych usług i aplikacji. Aby sobie to zapewnić zwykle wystarczy zwiększenie pamięci RAM oraz wymiana procesora na szybszy. Przy konfiguracji 8 GB RAM i procesorze klasy Intel Core i5 (lub podobnym) – komputer do szkoły powinien wystarczać do wykonania każdego zadania. Jeżeli zaś dysponujemy urządzeniem wyposażonym w dysk HDD, to poprawa wydajności nastąpi po wymianie dysku na znacznie szybszy SSD. Przygotowując komputer do szkoły zadbajmy także o odpowiednie urządzenia peryferyjne, z których chyba najbardziej potrzebne w trybie nauki szkolnej będą pendrive i drukarka.
To informacje podstawowe. Osobny rozdział poświęcimy niezwykle ważnemu podzespołowi, jakim jest karta graficzna.

 

Karta graficzna w komputerze do szkoły
Wystarczy porównać karty graficzne na sferis.pl, aby nabyć wiedzy o tym akcesorium. Mówiąc najogólniej: karta graficzna jest tym elementem, od którego zależy jakość wyświetlanego na ekranie obrazu. Nie trzeba tłumaczyć jak ważne podczas nauki jest to, aby dziecko miało wygodny dostęp do zdjęć, obrazów, filmów przesyłanych przez nauczycieli. Dobra karta graficzna będzie też potrzebna w czasie zdobywania wiedzy przez ucznia poprzez odwiedzanie stron internetowych, korzystania z różnego rodzaju multimediów, itd. Nie jest bez znaczenia również i to, że nasze dziecko czas wolny może chcieć poświęcić na polekcyjną rozrywkę i sięgnąć po gry komputerowe. Do ich prawidłowego działania w miarę silna karta graficzna jest niezbędna.
Ceny kart graficznych są bardzo zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Najtańsze kupimy już za 150 złotych, najsilniejsze modele kosztują tyle, ile średniej klasy laptop. Korzystamy z drogich kart wtedy, gdy potrzebna jest obsługa najnowszych gier, ale też podczas edycji wideo i obrazu. Jeśli nasze dziecko ma ambicje trochę poważniejszego zajmowania się plastyką i sztukami wizualnymi, wtedy warto zainwestować w nieco droższy model karty.
Głównym parametrem karty graficznej, który należy wziąć pod uwagę, jest jej pamięć. Około 6 GB wystarcza nawet do zaawansowanej edycji filmów. Pisanie wypracowań, surfowanie w sieci i cele komunikacyjne, a także obsługa większości aplikacji (także tych oferowanych przez szkoły) – tu wystarczą co najwyżej 4 GB pamięci karty. Warto także pamiętać, że im silniejsza jest karta graficzna w komputerze, tym większe zużycie energii (ma to szczególne znaczenie w laptopach, które nie są podłączone do zasilania sieciowego), ale też szybsze nagrzewanie się komputera. Zatem wymieniając kartę na lepszą, niekiedy będziemy zmuszeni do równoległego zaopatrzenie się w systemy chłodzące.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *