Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zobacz na czym polega

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie komunikacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i skuteczna w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. To dzięki tej aplikacji, każdy mieszkaniec może mieć wpływ na to co dzieję się w jego rejonie zamieszkania i zgłaszać instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wszelkie przypadki stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa.

 

 

Na terenie garnizonu zachodniopomorskiego KMZB funkcjonuje już prawie osiem lat. Od momentu uruchomienia mapy zagrożeń w powiecie koszalińskim, naniesiono na nią ponad kilka tysięcy zagrożeń, z czego około 45% są to zgłoszenia potwierdzone przez Policję.

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mogą przekazywać informację o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Następnie policjanci z koszalińskiej komendy weryfikują te zgłoszenia, a jeżeli przekazane informacje się potwierdzają wówczas naniesione zostają na mapę. Takie rozwiązanie umożliwia uszczegółowienie informacji nie tylko dotyczących samego miasta lub powiatu, ale dzielnicy, ulicy czy nawet osiedli. Dzięki kategoryzacji łatwiej jest mundurowym zaplanować interwencję w konkretnym miejscu. Dodatkowo w opisie zgłoszenia, który jest widoczny wyłącznie dla funkcjonariusza przyjmującego sprawę, można dodać dodatkowe szczegóły takie jak np. godziny, czy porę dnia występowania zagrożenia, oraz inne wskazówki ułatwiające pracę mundurowym. Poprzez takie rozwiązanie mieszkańcy mogą na bieżąco reagować na zagrożenia i aktywnie współpracować z Policją.

Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Działa z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Zagrożenia można nanieść z dowolnego urządzenia. Nie wymagane jest zakładanie żadnego konta, podawania swoich danych, czy też numeru telefonu.

Najczęściej wybieranymi punktami na mapie, które oznaczali mieszkańcy w ostatnich tygodniach była jazda z nadmierną prędkością,, nieprawidłowe parkowanie pojazdów, nieprawidłowa infrastruktura dróg, gromadzenie się osób i spożywanie alkoholu w obrębie sklepów. Punktami, które rzadziej, ale również zostały oznaczone na mapie były miejsca występowania dzikich wysypisk, aktów wandalizmu czy kłusownictwa.

Zachęcamy do dalszego korzystania z aplikacji, ponieważ dzięki niej można szybko, łatwo i anonimowo przekazać służbom informacje o zagrożeniach, jednak apelujemy jednak o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Przypominamy mieszkańcom, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112!

 

 

Foto: KMP Koszalin

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

1 komentarz na temat: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zobacz na czym polega

  • 07/05/2024 o godz. 18:42
    Permalink

    Zgłaszałem kilkadziesiąt razy parkowanie na chodniku w mojej okolicy na KMZB i nic!!!!! Kilkanaście dni zgłoszenia były widoczne na stronie www po czym znikały. Samochody jak parkowały na chodniku tak parkują!!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *