Marsz Równości przejdzie ulicami Koszalina

2 kwietnia ulicami Koszalina przejdzie trzeci Marsz Równości, zorganizowany przez Fundację na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości”.

 

 

Pierwotnie tegoroczny Marsz miał się odbyć pod tradycyjnym już hasłem „Łączy nas miłość” w charakterze dumnej i tanecznej manifestacji, jednak obecna dramatyczna sytuacja wymaga powiedzenia: „Miłość! Nie wojna” i to będzie właśnie główny przekaz naszego wydarzenia, mając na uwadze sytuację osób, w tym społeczności LGBTQ+ z doświadczeniem uchodźczym oraz tych, które zostały na terenach objętych wojną w Ukrainie.

W sobotę, 2 kwietnia, Marsz Równości poprzedzi „tęczowy piknik”. Odbywać się on będzie na placu przed ratuszem w godzinach 12.00-15.00. Pojawią się stoiska z gadżetami sklepu Unipride, stoisko Centrum Terapii HAAK z Poznania (specjalista z Centrum wygłosi krótką przemowę związaną ze zdrowiem psychicznym osób LGBTQ+), Stowarzyszenia Lambda Szczecin, rodziców osób LGBTQ+ z Koszalina oraz naszej fundacji – „Fali Równości”, jak również stoisko Rainbow – firmy produkującej napoje ChaiKola i ChaiMate, od lat zaangażowaną w działania w obszarze społecznej odpowiedzialności. Na jednym ze stosik koszalińska artystka, Weronika Teplicka, będzie malować obrazki w kolorach tęczy. Przewiduje się też stanowisko przeznaczone do malowania twarzy i transparentów związanych z pokojowym przekazem i wsparciem dla Ukrainek i Ukraińców.

Równolegle w Mozaice odbywać się będzie spotkanie autorskie z Martą Justyną Nowicką wokół jej książki „Słowacki. Wychodzenie z szafy”, które poprowadzi Marcin Napierała. Opis Wydawnictwa Krytyki Politycznej:

Juliusz Słowacki nigdy się nie ożenił, nic nie wiadomo o jego dzieciach. Kobiety w jego życiu to raczej siostry niż kochanki. A mężczyźni? Związki poety z innymi artystami są pełne namiętności; to relacje z nimi kształtują jego życie. Listy Słowackiego do Krasińskiego płoną żywym ogniem, tymczasem w korespondencji do matki poeta pracowicie udaje idealnego syna, heteryka. Czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa, którego portret Marta Nowicka odmalowuje w swojej książce?

Marsz Równości wystartuje o godzinie 15.00 z placu przy ratuszu. Do przejścia zaplanowanych jest niecałe 5 km – Rynek Staromiejski, Młyńska, Al. Monte Cassino, Władysława IV, Jana Pawła II, Fałata, Młyńska, Rynek Staromiejski. W tym roku charakter pirde’u zastąpiony zostanie manifestacją na rzecz pokoju i praw człowieka. Przemówienia wygłoszone zostaną po przemarszu na Rynku Staromiejskim.

Nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać ratownicy z GryfMed – Ratownictwo Medyczne.


mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *