Nowa wizja infrastruktury sportowej. Budowa stadionu priorytetem [FILM]

Aktywiści Stowarzyszenia Lepszy Koszalin (LK) i Inicjatywy Polskiej (IP) we wtorek (17 lipca) apelowali o szerszy udział mieszkańców w prowadzonych konsultacjach społecznych na temat budowy nowego stadionu Gwardii Koszalin. Termin zakończenia tego sondażu upływa w tym miesiącu.

Rok temu miasto musiało wydać 3 miliony złotych, aby futbolowy obiekt Gwardii spełniał wymogi regulaminowe na szczeblu rozgrywek II ligi. Większość spotkań rundy jesiennej sezonu 2017/2018 piłkarze rozgrywali na wyjazdach. Ostatecznie Gwardia spadła do III ligi, lecz temat modernizacji lub budowy nowego stadionu powraca.

Mariusz Krajczyński, prezes LK i radny miejski, za stratę czasu uważa konsultacje za pośrednictwem strony internetowej ratusza. Twierdzi, że w ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia sondażu wśród mieszkańców mógł być już gotowy projekt nowego obiektu w miejsce wysłużonego stadionu o 43-letnim rodowodzie. Nie podoba się radnemu, że kwestia budowy obiektu staje się elementem kampanii wyborczej prezydenta Piotra Jedlińskiego i rządzącej Platformy Obywatelskiej (PO).

 

Zagrożenia dla poprawy infrastruktury sportowej Gwardii widzi Maciej Zawadzki ze stowarzyszenia, na podstawie wywiadu z radnym Marcinem Waszkiewiczem (PO) w lokalnej gazecie, w której wypowiedział się, iż „W Koszalinie mamy już dwa stadiony. Osobiście popieram rozbudowę Bałtyku, nawet jakąś bardziej wyrafinowaną. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż wydawanie kilkudziesięciu milionów zł na nowy stadion po Gwardii. Tym bardziej że tych pieniędzy nie mamy, a sama Gwardia nie posiada poważnych sponsorów i wizji rozwoju”

Dalej w działaniach niż modernizacja idą radni: wojewódzki Adam Ostaszewski z IP oraz miejski Artur Wezgraj z LK. Pierwszy uważa, że stadion powinien być miejski, a nie klubowy. Miałby więc służyć nie tylko sportowi, lecz także jako miejsce wydarzeń kulturalnych i integracyjnych. Obiekt stałby się częścią projektu pn. „Błonia Chełmskie”, czyli zespołu skupiającego punkty wypoczynku, rekreacji i sportu w okolicy Góry Chełmskiej. Z kolei drugi na powierzchni 12 hektarów obecnego stadionu z boiskami i halą sportową widzi realizację nowoczesnego kompleksu, w tym dla szkolenia grup młodzieżowych w różnych dziedzinach sportu. Priorytetem byłoby postawienie zupełnie nowego stadionu piłkarskiego. Koszt budowy to 50-60 mln zł, co – jego zdaniem – będzie zależne od czasu trwania inwestycji.


Komentarze: 4 na temat “Nowa wizja infrastruktury sportowej. Budowa stadionu priorytetem [FILM]

  • 18/07/2018 o godz. 08:54
    Permalink

    Pan Ostaszewski to by tak może zrzekł się mandatu w sejmiku wojewódzkim. Przecież dostał się tam jako członek SLD a już dawno nim nie jest.

    Odpowiedz
    • 18/07/2018 o godz. 18:22
      Permalink

      To trzeba by mieć jakiś honor. Przypomnę jak Pan A. Wezgraj przed pierwszymi przegranymi wyborami robił z siebie patriotę, narodowca, ba, nawet do kibiców latał po poparcie. Potem wyszło szydło z worka razem z nawiedzonym synalkiem co po bożonarodzeniowych zamachach w Berlinie pisał, że polski kierowca ciężarówki wjechał w tłum ludzi. Kamieniarz strzelił sobie w stopę idąc na wybory z takim poparciem. A stadionu to ci ludzie na pewno nie zbudują, prędzej jakąś mega tęczę czy coś na ten gust. Widać zresztą jak się rządzi Biedroń w Słupsku, to biedne miasto nie ma nawet drogi rowerowej do Ustki, basenu, a za giełdę robi tam kilka straganików koło pseudozamku.

      Odpowiedz
  • 18/07/2018 o godz. 22:18
    Permalink

    Gwoli prawdy, żaden z koszalińskich stadionów, w sensie stricte, nie jest stadionem klubowym. Żaden z nich nie został bowiem wybudowany dla określonego klubu, w tym więc sensie, trudno je tak nazywać. Faktycznie, od lat są one tak nazywane, są bowiem pod zarządem i w użytkowaniu tych klubów. Prawda natomiast jest teka, że tzw. stadion „Bałtyku”, oczywiście wielokrotnie modernizowany i przejęty swoim czasie przez ten klub. jest stadionem przejętym w spadku po poprzednich mieszkańcach miasta. Stadion „Gwardii” natomiast, był prezentem dla miasta z okazji Centralnych Dożynek. Fundatorem był Edward Gierek, a do roku 1989 nosił nazwę „Przyjaźni Polsko – Radzieckiej”.
    Warto też pamiętać, że oba stadiony są usytuowane bardzo szczęśliwie, tzn. w miejscach niekolidujących z bezpieczeństwem i spokojem mieszkańców.
    Czy Koszalinowi potrzebny jest trzeci stadion? Tu warto może przypomnieć, że na Górze Chełmskiej istnieje pięknie usytuowany plac, a właściwie płyta stadionowa, o pełnych wymiarach. Również w kompleksie obiektów Straży Granicznej, znajduje się podobny, pełnowymiarowy plac, właściwie stadion, na którym bywają rozgrywane pełnowymiarowe mecze..
    Jestem przekonany, że w perspektywie dobrych kilku dekad, potrzeby miasta i klubów, w zakresie organizacji imprez sportowych, z powodzeniem zabezpieczy obecnie istniejąca infrastruktura.
    Wracając do meritum, przychylając się w pewnym stopniu do koncepcji stadionu, a nawet stadionów miejskich, w czym obaj panowie; Ostaszewski i Wezgraj, są niemal zgodni, rzecz różni ich ledwie w niuansach, myślę, że z pożytkiem dla obu stron, zarówno dla miasta jak i klubów, byłoby powołanie spółki miejskiej, która zajmowałby się zarządzaniem stadionami i w jakiejś perspektywie czasu, w razie zaistnienia takiej potrzeby i warunków, wróciłaby do koncepcji budowy trzeciego obiektu.
    Interesując, zresztą nie pierwszy raz podnoszona koncepcja tzw. „Błoń Chełmskich”, byłaby również znakomitym krokiem, do zlikwidowania przynajmniej jednego z wstydliwych miejsc miasta.
    W obecnej sytuacji, jestem za solidną rewaloryzacją obecnego stadionu „Gwardii” i pójście z głową w kierunku „Błoń Chełmskich”.

    Odpowiedz
  • 03/08/2018 o godz. 08:39
    Permalink

    Idą wybory i każdy polityk będzie”walczył” o głosy wyborców. Wszyscy piszą tak siak owak a zobaczmy historycznie. Gdyby od nowa zbudować kompleks rekreacyjny na całym kompleksie „Gwardii” a nie tylko stadion lub stadiony. Potrzeba też wybudować od nowa halę sportową”Gwardii” bo też woła o pomstę do nieba a pamięta czady Edwarda Gierka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *