Polskie i fińskie inspiracje w Mediolanie. Biżuteria studentki politechniki

Tygodniowym pokazom mody w Mediolanie towarzyszyła wystawa pn. Artistar Jewels. Jako jedyna reprezentantka Polski swoją niekonwencjonalną biżuterię w lutym br. pokazała Hanna Kowalska, studentka Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej (PK).

Na wystawie w eleganckim i znanym z organizacji wielu prestiżowych wydarzeń Palazzo Bovaro w centrum Mediolanu było 500 modeli naszyjników, kolczyków, pierścieni, broszek i bransoletek przygotowanych przez 140 artystów z całego świata. Wśród nich zawodowi projektanci i początkujący twórcy. Rękodzieła musiały przejść kilkuetapową selekcję.

Na prezentację do Mediolanu koszalinianka wysłała dwie broszki z bursztynem.
Studentka politechniki mogła wybierać, bo we Włoszech pokazała precjoza, które stworzyła w ramach obronionego pół roku temu na politechnice dyplomu licencjackiego. Pracę pt. „Kulturowa wymienność – projekt kolekcji opartej na wybranych tradycjach etnicznych w odniesieniach do rzemiosła tradycyjnego” napisała pod kierunkiem prof. Aliny Adamczak.

– Przygotowałam cztery modele inspirowane kulturą polską i fińską – opowiada Hanna Kowalska. – Wszystkie prace zostały wykonane z piasku. Odróżnia je soczewka obiektu wypełniona bursztynem albo kryształem.

Wystawa biżuterii w Mediolanie, którą odwiedziło w lutowe dni wielu gości, została udokumentowana 500-stronicowym albumem ze zdjęciami wszystkich modeli i ich autorów. Na stronach 168-169 zamieszczono prace koszalinianki.

– Katalog trafi do księgarni włoskich i wielu miast w Europie – nie kryje satysfakcji Hanna Kowalska. – Pojawi się w sklepach artystycznych, galeriach, markowych butikach. Zostanie udostępniony dziennikarzom zajmującym się modą, dzięki czemu mam szansę zyskać międzynarodowy rozgłos.

Projekty studentki politechniki zostały zauważone, bo trzy galerie z Polski, Rumunii i Brazylii, które związane są z firmami jubilerskimi , zaoferowały współpracę przy kolejnych wystawach.

Urodzona w 1995 roku Hanna Kowalska jest rodowitą koszalinianką. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w swym mieście. Obecnie kształci się na pierwszym roku studiów magisterskich Instytutu Wzornictwa PK. Kilkakrotnie uczestniczyła w wymianie międzynarodowej w ramach programu Erasmus. Była np. w Finlandii, stąd zainteresowanie tamtejszą kulturą i sztuką. Inspiracji do tworzenia rękodzieła będzie więcej. W najbliższe wakacje koszalinianka planuje wyjazd na praktykę do Irlandii Północnej.

 

Fot.PK

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *