Święta Wielkanocne – rodzinnie i z tradycją, ale z pandemią w tle

Tegoroczna Wielkanoc będzie inna, bo w atmosferze ograniczeń pandemicznych i wielu zakazów, ale jednocześnie w atmosferze troski o nasze zdrowie i naszych bliskich. Bez względu na wszystko to dobry czas, by zwolnić na chwilę i spędzić te dni z najbliższymi.

Życzenia od biskupa
Życzenia wiernym złożył biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej ks. Edward Dajczak: – Zmartwychwstały Jezus swoje piękne orędzie rozpoczyna: pokój Wam. Te słowa znaczą: jestem z Wami, nie musicie się obawiać. Te słowa są dla nas słowami nadziei, która budzi zaufanie i dodaje w sercu pokoju. Chcę Państwu życzyć takiej Wielkanocy, gdzie te słowa będą dominujące, słowa, które wypowiada Jezus Zmartwychwstały, które my powtórzymy naszym bliskim. Matka Teresa z Kalkuty pięknie mówi: Kiedy chcemy przekazać drugiemu człowiekowi słowa miłości, trzeba być blisko. Nie mówi się wtedy do tłumu, mówi się wtedy do tego jednego człowieka albo do najbliższych. Niech Państwo dzielą się tymi słowami nadziei. Miłość, która jest bliskością z drugim człowiekiem, może oznaczać zwyczajny gest, serdeczny uśmiech i piękne życzenia. Pokój Państwu na wszystkie dni Wielkanocy, na czas świąt.

W naszych domach
– Święta Wielkanocne to święta radosne, pełne wiary, miłości i nadziei, a ta jest nam bardzo potrzebna – komentuje Bożena Czujko, dyrektor Przedszkola nr 13 Mała Akademia w Koszalinie. – Nadzieja na jak najszybszy powrót do normalności. Bo nie jest normalne, że kolejny rok w święta nie możemy być razem z całą rodziną. Bardzo przeżyłam, że rok temu byłam sama z mężem, dzieci i wnuk tylko na chwilę pojawili się pod balkonem. Obecne święta spędzimy z dziećmi i wnukami. Tradycyjnie na stole pojawi się święconka, wspólnie z mężem przygotujemy jajka w rożnej postaci- ulubione faszerowane pieczarkami oraz tuńczykiem, nadziewanego indyka, domową ćwikłę z chrzanem, szarlotkę według przepisu mojej mamy, będzie też królowa wszystkich sałatek- jarzynowa, zwana u nas „ciapanką”. Zamiast żurku robimy krem z zielonego groszku i szparagów. Pojawią się tez małe babeczki –przybrane czym kto chce – to dowolna twórczość całej rodziny – śmieje się pani Bożena. I przyznaje, że w drugi dzień świąt musi być koniecznie dyngus. – Poniedziałek rozpoczynamy od symbolicznego polewania się wodą. Będzie też, o ile pozwoli aura – spacer lub wyjazd nad morze wspólnie z wnukami, a jeśli nie – to gry planszowe, kalambury, zagadki, które uwielbiamy.

Grzegorz Bakowicz, właściciel firmy BAKTRANS święta wielkanocne spędzi w domu w wąskim gronie rodzinnym. – Jest to idealny moment na złapanie głębokiego oddechu od całej sytuacji związanej z pandemią – mówi pan Grzegorz. – Wyłączymy telefony oraz TV. Pokarm poświęci najstarszy członek rodziny, czyli mój teść. Na stole wielkanocnym nie zabraknie żurku, pisanek, babki oraz najlepszego na świecie sernika, który przygotowuje moja żona. Jeśli dopisze pogoda, to świąteczne kalorie spalimy w trakcie spacerów nad morzem, bądź udamy się na wycieczkę rowerową.

Paweł Bondalski, współwłaściciel firmy Pomoc Drogowa Bondalski, przyznaje, że święta w pandemii to trudny czas dla wszystkich: – Z oczywistych względów – święta w tym roku będą w ograniczonym gronie. Trudno, musimy to zrozumieć, lecz nie odmówimy sobie świątecznych przepysznych potraw, jak co roku. Potem będzie mały wypad z rodzinką za miasto naszym ulubionym środkiem transportu 4×4.

– Święta wielkanocne spędzę z najbliższą rodziną – wyjawia Jolanta Szoka, właścicielka Pizzerii Przy Ratuszu. – Na stole jak zwykle będzie święconka, żurek z jajkiem, biała kiełbasa, sernik, sałatka jarzynowa, którą uwielbiam i przyznaję, że najlepszą na świecie robi mój szwagier Marek. Na pewno będzie ryba w galarecie i może upieczemy jakiegoś indyka albo gęś. Nie może na świątecznym stole zabraknąć bigosu. Tradycyjnie pieczemy go w piekarniku, w wielkiej brytfannie, której mama używa od ponad pół wieku. Do bigosu, oprócz mięsa, dodajemy suszone grzyby, suszone śliwki i gruszki. Jak zwykle obiecamy sobie, że w tym roku nie przygotujemy za dużo jedzenia, a potem zrobimy tak jak zawsze – śmieje się nasza rozmówczyni. – Ale spacerek po takiej uczcie na pewno wszystkim zrobi dobrze. Życzę Państwu spokojnych i pysznych świąt!

O planach na tegoroczne święta mówi Elżbieta Konarska, prezes zarządu Radmor Taxi: – Święta będą u synowej i syna z mamą oraz teściami syna. Będzie więc najbliższa rodzina. Potrawy przygotowujemy zgodnie z tradycją, czyli żurek, biała kiełbaska, wędzonki własnej roboty, baby wielkanocne i dużo pisanek. Święconkę przygotowuje seniorka rodziny. Jeśli dopisze pogoda, to będzie tradycyjny spacerek po lesie. Lany poniedziałek odpoczywamy w domu. A ze względu na moją pracę w branży taksówkarskiej, zapewne jeden dyżur spędzę w centrali.

Wielkanocne wsparcie kombatantów i seniorów
W związku ze świętami Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ufundował kosze upominkowe dla organizacji kombatanckich, pionierów, opozycjonistów, organizacji pozarządowych. – Sytuacja epidemiczna uniemożliwia spotkania świąteczne, czy rocznicowe w większym gronie, ale pamiętamy o seniorach i wszystkich osobach potrzebujących wsparcia – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wielkanocne przesyłki z upominkami i kartkami świątecznymi są wyrazem pamięci, szacunku, a także podziękowaniem dla seniorów, weteranów, pionierów, opozycjonistów, osób zasłużonych dla Pomorza Zachodniego.

– Jako Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego chcemy choćby w taki symboliczny sposób, świątecznymi upominkami wyrazić wdzięczność środowiskom kombatanckim, pionierom naszego regionu, podziękować za wspólne społeczne inicjatywy – tłumaczy Olgierd Geblewicz.

Zakazy i zalecenia służb sanitarnych związane z pandemią SARS-CoV-2 wymusiły zmiany w organizacji obchodów rocznicy m.in. Zsyłki na Syberię, Zbrodni Katyńskiej, Zaślubin Polski z Morzem. Tradycyjne spotkania z okazji świąt Wielkanocy, w których uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, seniorzy, kombatanci, opozycjoniści również są odwoływane lub odbywają się w mocno okrojonym składzie. Stąd inicjatywa zorganizowana akcji świątecznej, która pozwala podtrzymać wielkanocne tradycje w koronawirusowych czasach.

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne z udziałem biskupów

– Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej:
Katedra w Koszalinie – godz. 19.00 – bp Edward Dajczak – transmisja w TVP Szczecin
Konkatedra w Kołobrzegu – godz. 19.00 – bp Krzysztof Zadarko – transmisja na parafialnym kanale YouTube
Słupsk, kościół Mariacki – godz. 19.00 – bp Krzysztof Włodarczyk – transmisja na parafialnym kanale YouTube
– Wigilia Paschalna – Sobota:
Katedra w Koszalinie – godz. 21.00 – bp Edward Dajczak – transmisja w „Dobrych Mediach”
Konkatedra w Kołobrzegu – godz. 20.00 – bp Krzysztof Włodarczyk – transmisja na parafialnym kanale YouTube
– Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:
Konkatedra w Kołobrzegu – godz. 7.00 – bp Krzysztof Włodarczyk – transmisja na parafialnym kanale YouTube.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *