Teka inspektora: Sokola rodzina na kominie

Felieton/ Okres lęgowy to trudny czas dla ptaków. Wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem często z winy człowieka. Ptaki zaczynają budowę gniazd od marca, a ich legi trwają do października. W tym czasie są objęte szczególną ochroną.

Wycinka drzew i rozwój nowych technologii ocieplania budynków powodują, że ptakom zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje ochronę skrzydlatych, jest Ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z art. 52 obowiązują zakazy umyślnego zabijania ptaków, piskląt i niszczenia ich jaj. Zakazane jest także niszczenie siedlisk. Prawo zabrania usuwania lub uszkadzania gniazd i innych schronień, umyślnego płoszenia lub niepokojenia ptaków w miejscach noclegu, rozrodu lub wychowu młodych w okresie lęgowym. Niezastosowanie się do przepisów, skutkować może skierowaniem wniosku do policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Otrzymuję już zgłoszenia o rozpoczynających się pracach modernizacyjnych w miejscach, gdzie znajdują się gniazda ptaków. Jedno z ostatnich zgłoszeń dotyczyło komina Miejskiej Energetyki Cieplnej, gdzie na wysokości około 80 metrów znajduje się budka lęgowa sokołów wędrownych. Okazało się jednak, że prace prowadzone były niżej, co nie zakłóciło ptasiego spokoju. Gatunek ten już niemal zniknął z terenu naszego kraju. Obecnie jednak populacja powoli się odradza zasilana ptakami wyhodowanymi w niewoli.

Sokoły od 4 lat korzystają z zamontowanego przez MEC domku, umieszczonego na specjalnej platformie o wymiarach 1,3 na 2 metry. Koszalińskie sokoły są też pod stałym nadzorem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które prowadzi w Polsce program reintrodukcji tego gatunku. W ubiegłym roku para doczekała się czworga młodych. Trzymajmy kciuki, aby i w tym roku rodzina się powiększyła. Zachęcam do montowania budek lęgowych w ogrodach, czy na budynkach. Dajmy ptakom szanse na spokojny rozród i odchowanie młodych. Wielkie podziękowania kieruję w stronę zarządu i pracowników MEC Koszalin za dbałość o nasze sokoły, z których możemy być dumni.

 

Bogumiła Tiece
Inspektor TOZ Koszalin


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *