Zagłosuj na projekt wyposażenia miasta w 30 automatycznych defibrylatorów AED

Budżet Obywatelski: zagłosuj na projekt nr 1 AED Koszalin – Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i rozwój publicznego dostępu do defibrylacji w mieście Koszalin.

 

Czym jest projekt?

Projekt AED Koszalin – poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta Koszalin i rozwój publicznego dostępu do defibrylacji automatycznej w mieście Koszalin zakłada rozmieszczenie w wytypowanych w drodze analizy wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego punktach miasta około 30 defibrylatorów automatycznych AED. Rozmieszczenie miałoby polegać na umieszczeniu defibrylatora automatycznego AED w takich miejscach gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo lub gdzie już wystąpiło chodź jedno zatrzymanie krążenia. Projekt zakłada także przeszkolenie mieszkańców z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy oraz użycia defibrylatora automatycznego AED. Bezpłatne szkolenia polegałyby na cyklicznych spotkaniach dla wszystkich chętnych np. na rynku przed ratuszem Kolejnym elementem będzie oznakowanie na miejskich ulicach dróg prowadzących do urządzeń ratujących życie – AED. Dodatkowym elementem projektu jest aplikacja na urządzenia mobilne lokalizująca najbliższe defibrylatory AED względem położenia użytkownika. Aplikacja zawierała będzie także skróty do bezpośredniego połączenia z numerami alarmowymi oraz instrukcje postępowania przy udzielaniu Pierwszej Pomocy.

Jako dodatkowy element edukacyjny byłoby przekazanie do wszystkich szkół defibrylatorów szkoleniowych oraz fantomów do szkoleń w celu jak najlepszego przygotowania uczniów do niesienia pomocy.

 

Dlaczego właśnie defibrylatory AED?

Badania prowadzone i publikowane przez największe światowe towarzystwa ratownicze dowodzą, że aż 90% wszystkich Nagłych Zatrzymań Krążenia (NZK) na świecie występuje w mechanizmie migotania komór. Defibrylator jest jedynym urządzeniem mogącym odwrócić tą śmiertelną arytmie i przywrócić prawidłową pracę serca.

Badania wykazują także, że po upływie 10-12 minut od wystąpienia NZK i braku pomocy (defibrylacji) zmiany w organizmie są już nieodwracalne i śmiertelne.

W praktyce wygląda to tak, że z każdą minuta bez pomocy ucieka około 10% szans na powrót spontanicznego krążenia i powrót Pacjenta do zdrowia.

 

Czy urządzenia AED są bezpieczne?

TAK! Defibrylator automatyczny AED jest w pełni bezpieczny. Urządzenie dostarcza energię (prąd) wyłącznie w momencie, kiedy wykryje śmiertelną arytmie pracy serca, czyli tylko i wyłącznie wtedy kiedy jest to konieczne i niezbędne do uratowania życia. Nie ma więc możliwości aby ktoś „poraził się prądem”

 

Dlaczego defibrylatory na ulicach miasta?

Przy obecnej liczbie wezwał Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) prawdopodobieństwo wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) i braku wolnego ZRM jest bardzo duże. Średni czas dojazdu ZRM w Koszalinie wynosi około 8 minut. Kiedy ambulanse stacjonujące w naszym mieście zadysponowane są do innych wezwać czas ten znacznie się wydłuża. W takich przypadkach dysponowane są najbliższe ZRM z BiałogarduBobolicKołobrzeguLejkowaDarłowa, a czas dojazdu tych zespołów to około 25-30 minut. Rozmieszczenie automatycznych defibrylatorów AED oraz odpowiednie przeszkolenie mieszkańców, może w znacznym stopniu przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa oraz skutecznie udzielanie Pierwszej Pomocy osobom w stanie Nagłego Zatrzymania Krążenia do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

 

Do kogo skierowany jest projekt?

Odbiorcami projektu są wszyscy! Zarówno mieszkańcy miasta Koszalin jak i osoby przebywające na terenie miasta, turyści, mieszkańcy okolicznych miejscowości. Urządzenie AED ratuje życie niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci czy wieku. Każdy także może użyć defibrylatora.

 

Czy używanie defibrylatora AED jest trudne?

Absolutnie nie. Urządzenia są bardzo intuicyjne, zazwyczaj maja tylko dwa przyciski! Pierwszy do włączenia, a drugi do przeprowadzenia defibrylacji. Defibrylator od momentu włączenia przejmuje rolę „kierownika” akcji ratunkowej. Naszym zadaniem od tego momentu jest słuchanie i wykonywanie poleceń które wydaje defibrylator. Na przykład: „Odsuń się od Pacjenta – trwa analiza rytmu serca” – w tym momencie nie możemy dotykać poszkodowanego, a urządzenie analizuje pracę serca w celu sprawdzenia czy występuję śmiertelna arytmia. Po przeprowadzeniu tej analizy powie nam czy defibrylacja jest wskazana czy tez nie.

 

Dlaczego akurat taki projekt?

Badania prowadzone przez Polską Radę Resuscytacji wskazują przerażające statystyki. Tylko 50% z nas będąc świadkiem Nagłego zatrzymania Krążenia podejmuje czynności ratownicze samodzielnie. 10% podejmuje te czynności po namowie dyspozytora.

Niestety w dalszym ciągu 40% z nas nie podejmuje czynności ratujących życie wcale!

Poddaliśmy analizie wyjazdy ZRM do NZK w miejscach publicznych. Na 47 przypadków pomoc była udzielana tylko w 20. Niestety udało się uratowad tylko 7 Pacjentów. Byd może gdyby świadomość mieszkańców oraz dostępność do defibrylacji AED była większa, udałoby się uratować większą ilość osób.

Zapraszamy do głosowania na projekt nr 1! To sprawa bezpieczeństwa nas wszystkich!

Głosować można przez https://koszalin.budzet-obywatelski.org/

 

Lub w formie papierowej w 17 punktach miasta:

1. Urząd Miejski w Koszalinie, ul. Rynek Staromiejski 6-7;

2. Centrum Kultury 105, ul. Zwycięstwa 105;

3. Koszalińska Biblioteka Publiczna, Plac Polonii 1;

4. Koszalińska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Wenedów 24;

5. Koszalińska Biblioteka Publiczna Filia nr 4, ul. Ferdynanda Ruszczyca 14;

6. Sano, ul. Karłowicza 28;

7. Sano, ul. Franciszkańska 104;

8. Sano, ul. Fałata 13;

9. Sano, ul. Gierczak 3;

10. Sano, ul. Władysława IV 25;

11. Sano, ul. Zubrzyckiego 2;

12. Bistro Qura, ul. ul. Francuska 107;

13. Politechnika Koszalińska, ul. Śniadeckich 2;

14. Politechnika Koszalińska, ul. Kwiatkowskiego 6e;

15. Politechnika Koszalioska, ul. Racławicka 15-17;

16. Pracownia Pozarządowa, ul. Dworcowa2;

17. Galeria Emka, ul. Jana Pawła II 20.

 

 

Michał Pelc 

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *