„Zajęcie dla pasjonatów swego osiedla” [rozmowa]

O zbliżających się wyborach do Rad Osiedli rozmawiamy z Tomaszem Czuczakiem sekretarzem miasta i przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej.

W 2008 roku po raz pierwszy odbyły się wybory do rady osiedla w nowej formule. Czym się ona różniła od poprzedniej?

W latach 90. wybory do rad osiedli odbywały się na zjazdach sprawozdawczo-wyborczych. Trzeba było sobie zarezerwować kilka godzin, wysłuchać sprawozdania z mijającej kadencji, a następnie można było oddać głos na kandydatów z sali. Powodowało to znikomą frekwencję i nikłe zainteresowanie. W związku z tym w kadencji samorządu 2006-2010 zaproponowaliśmy nowy sposób wyborów. Rada uchwaliła nową ordynację wyborczą i dzisiaj wybory odbywają się jednego dnia w lokalach wyborczych, a kandydaci są znani i zgłoszeni co najmniej miesiąc przed wyborami.

Jaki powinien być radny osiedla?

To zajęcie dla pasjonatów swojego miejsca zamieszkania. Jest to funkcja społeczna, która wymaga poświęcenia swojego prywatnego czasu na rzecz interesu publicznego. W radach osiedli nie ma ani wielkich pieniędzy, ani wielkiej władzy. Jest za to dużo często ciężkiej pracy. Należy się szacunek tym osobom oraz wsparcie w ich działaniu.

Dlaczego zdecydowaliście się na system, w którym można wybrać 15 kandydatów?

Liczba radnych w osiedlach wynika z ustawy o samorządzie gminnym i w każdym koszalińskim osiedlu musi być 15 osób. Wprowadziliśmy ordynację większościową, gdzie okręgiem wyborczym jest całe osiedle. Dajemy mieszkańcom możliwość wskazania składu całej rady. Liczba głosów zdobytych przez poszczególnych kandydatów ustali ostatecznie skład.

W jaki sposób zliczane będą głosy?

Po zamknięciu lokali osiedlowe komisje wyjmą głosy z urny. Oddzielą karty ważne od nieważnych. Gdy to zostanie zrobione, wówczas trzeba będzie zliczyć oddane głosy na poszczególnych kandydatów. W tych wyborach naprawdę każdy głos, nawet pojedynczy, może zdecydować o kształcie rady.

W jakim kierunku będzie się rozwijał samorząd osiedlowy?

To wszystko zależy od aktywności mieszkańców. W Koszalinie zawsze samorząd osiedlowy był aktywny. Myślę, że wyposażenie rad osiedli w finanse, sprawia, że rady osiedla rzeczywiście coś mogą zrobić na swoim terenie. Tymczasem zapraszam w niedzielę do wyborów.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Marek Łagocki

Magister Pedagogiki Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjalista ds. resocjalizacji. Wkrótce prawnik. Blisko 13 lat byłem redaktorem naczelnym KoszalinInfo.pl. Staramy się Państwu przekazywać szybko najważniejsze wydarzenia z Koszalina i regionu. Zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *