5 koncert główny 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego

Piąty już koncert główny 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego, w którego części organowej z recitalem wystąpi Ewa Polska, po niej natomiast zespół muzyki dawnej Consortium Sedinum.

 

Ewa Polska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Ukończyła dodatkowo kierunki o specjalności menedżer kultury oraz wychowanie przedszkolne i wczesnoszkolne. Swoje umiejętności jako muzyk instrumentalista doskonaliła podczas kursów i warsztatów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere’a, J. Gembalskiego, T. Stangiera, L. Lohmanna i wielu innych. Jest laureatką konkursów organowych i kompozytorskich. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej w m.in. Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, Gdańsku – Oliwie (Bazylice Mariackiej), Jastrzębiej Górze, Zakopanem, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową. W latach 2000-2018 związana była muzycznie i kulturalnie z Bydgoszczą, w tym w latach 2005-2011 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Ma na koncie projekty kulturalne z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, zespołami kameralnymi oraz Maciejem Zakościelnym, Czesławem Mozilem, Tymonem Tymańskim czy Arkadiuszem Jakubikiem. Ewa Polska jest pomysłodawczynią, inicjatorką oraz dyrektorem artystycznym koncertów organowych w województwach kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim, które odbywają się regularnie od 2000 roku. Od roku 2019 związana ze środowiskiem muzycznym Lublina. Aktualnie pełni funkcję producenta w Dziale Edukacji Muzycznej w Filharmonii Lubelskiej.

 

Zespół Consortium Sedinum powstał w 1999 roku w Szczecinie, nawiązując swoją działalnością do muzycznych tradycji dawnej Pomeranii. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest organistka i klawesynistka Urszula Stawicka. W skład Consortium Sedinum wchodzą artyści grający na instrumentach historycznych, specjalizujący się w interpretacji muzyki dawnej. Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują dzieła kompozytorów związanych z dworem Gryfitów oraz kompozycje szczecińskiej szkoły kantatowej. Zespół współpracuje z wybitnymi solistami oraz zespołami, z którymi występował dotąd na wielu festiwalach, między innymi w Starym Sączu, Gliwicach, Cieszynie, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu oraz za granicą: Usedomer Musifestival, Uckermarkische Musikwochen, Hohenlocher Kultursommer Festival, a także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie, Międzynarodowym Festiwalu im H.I. Bibera we Wiedniu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Bratysławie, Festiwalu Plaisirs de Musique na Morawach.

 

Consortium Sedinum jest inicjatorem i pierwszym organizatorem Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Zespół ma na swoim koncie nagrania muzyki ze zbiorów Jasnogórskich oraz kompozytorów pomorskich XVII wieku z cyklu fonograficznego Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej.

Zespół Consortium Sedinum tworzą: Grzegorz Lalek, Mikołaj Zgółka – skrzypce barokowe; Gertrud Ohse – viola da gamba, wiolonczela; Urszula Stawicka – klawesyn, kierownictwo artystyczne.

Program części organowej koncertu:

Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
Daniel Gawthrop – Elegia
Charles W. Ore – Hymn „A Mighty Fortress” – Ein feste Burg
Théodore Dubois – „In Paradisum”, Toccata

Program występu zespołu Consortium Sedinum:

Johann Vierdanck – Canzona XXI in C, Canzona XXII in g
Gustaw Duben – Suita D-dur na klawesyn solo
Samuel Peter Sidon – Sonata in G
Kaspar Förster – Sonata
Valentin Meder – Trio Chaconne in C
Dietrich Buxtehude – Sonata C-dur BuxWV 266

Początek koncertu 31 lipca o 19:15. Bilety w cenie 15 i 18 złotych.

 

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *