Bezpieczna Zielona przyszłość Koszalina

Materiał Partnera/ Konieczność stopniowej rezygnacji z paliw kopalnych jest nieunikniona, również w lokalnej skali, i to nie tylko ze względu na negatywny wpływ ich spalania na klimat. Chodzi przede wszystkim o to, że energia z węgla czy gazu ziemnego będzie po prostu coraz droższa.

Aby uchronić mieszkańców przed ponoszeniem coraz większych opłat za ogrzewania i ciepłą wodę, i aby Koszalin wciąż był najbardziej zielonym miastem w Polsce, Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie realizuje strategię odejścia od węgla, a w dalszej perspektywie również od gazu ziemnego. Przedstawiamy najważniejsze przedsięwzięcia i plany koszalińskiego dostawcy ciepła systemowego.

Bezpieczna przyszłość to zielona energetyka rozproszona
Celem MEC jest zbudowanie bezpiecznego, rozproszonego i opartego na zielonych źródłach energii systemu energetycznego, który zapewni mieszkańcom Koszalina i działającym tu przedsiębiorcom niezawodne dostawy czystej energii. Pierwsze działania zostały już zrealizowane, kolejne są w trakcie. Nad jeszcze innymi, jak widać na schemacie, trwają prace koncepcyjne – ich zastosowanie zależy bowiem od dostępnych technologii i rozwoju ogólnopolskiej infrastruktury energetycznej.

 

Co po gazie? Biogaz
W perspektywie kilku lat gaz ziemny będzie zastępowany przez tzw. zielone gazy, czyli biometan i wodór. Ocenia się, że pierwszy zastosowanie znajdzie przede wszystkim w przemyśle, ciepłownictwie systemowym i elektroenergetyce, natomiast drugi w transporcie kołowym i lotnictwie. Czym jest biometan? To gaz uzyskany z biomasy, w szczególności z instalacji przeróbki odpadów zwierzęcych lub roślinnych, oczyszczalni ścieków oraz składowisk odpadów. To odnawialne źródło energii o parametrach gazu ziemnego, które w procesie produkcji jest oczyszczane ze związków siarki i dwutlenku węgla. Może być również wykorzystany do produkcji biowodoru.

Kogeneracja – produkcja ciepła i prądu bez strat
MEC przygotowuje się do wybudowania kogeneracji gazowej, umożliwiającej jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła. Firma otrzymała na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instalacja kogeneracyjna, opalana gazem, pozwala na jednoczesną produkcję prądu i ciepła, co pozwala uniknąć strat energii, potrzebnej do wytworzenia prądu i ciepła, gdyby produkować je osobno. Dla przykładu – w elektrowniach, wytwarzających prąd, średnio aż 60% energii ulatuje w powietrze z kominów wraz ze spalinami oraz z chłodni kominowych pod postacią ciepła, które w tym procesie jest odpadem. Kogeneracja pozwala wychwycić to ciepło i skierować do sieci ciepłowniczej. Taka właśnie instalacja ma powstać w Koszalinie. Będzie miała moc nie mniejszą niż 10 MW (5,06 MW energii cieplnej i 5,36 MW energii elektrycznej). Kogeneracja nie zastąpi w pełni kotłów węglowych i kotła gazowego, ale pozwoli podnieść sprawność miejskiej sieci ciepłowniczej, będzie zapobiegać awariom oraz wpłynie na optymalizację przesyłu ciepła do poszczególnych części miasta. Koszt realizacji inwestycji to 40 mln złotych.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *