Boże Narodzenie w cerkwi. Ikona i krzyż grekokatolików

13 dni po świętach obchodzonych w kościele rzymskokatolickim Boże Narodzenie (7 stycznia) obchodzili wierni cerkwi greckokatolickiej. To koniec 40-dniowego postu, który obowiązywał również w dzień Wigilii, zwanej Swiatym Weczerom.

Uroczystości w cerkwi przy ulicy Niepodległości 24-26 rozpoczęły się w niedzielę, gdy wierni wraz z księdzem Mitratem Bohdanem Hałuszką, proboszczem koszalińskiej parafii, obchodzili Poweczeria Wełyke (nabożeństwo wieczorne) i Pasterkę.

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia kościół greckokatolicki najpierw świętował narodzenie Jezusa Chrystusa, w drugim dniu czcił Świętą Rodzinę, a w trzecim obchodził wspomnienie pierwszego męczennika i diakona – świętego Szczepana.

Ukraiński kościół greckokatolicki jest najliczniejszym katolickim kościołem wschodnim. Wspólnota ta liczy blisko 6 milionów wiernych. Duża część tej społeczności asymiluje się, ale w w święta o swojej wierze i pochodzeniu przypominają sobie podczas udziału w mszach czy rodzinnych spotkaniach.

Podczas świąt w cerkwi wystawiana jest specjalna ikona. która przedstawia narodzenie Chrystusa. W centrum, na tle groty, spoczywa Matka Boża, obok której, w żłóbku leży Dzieciątko. Nad grotą usytuowana jest gwiazda, rzucająca światło na Maryję i Jej Syna, jako symbol łaski zesłanej w Jezusie przez Boga ludziom.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *