„Dobra zmiana” wśród propozycji nowych nazw

– Nowe nazwy można zgłaszać blokowo czy klatkowo, bo nie chcę, żeby za nas zrobił to Szczecin – mówił prezydent Piotr Jedliński. Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie zmiany ulic z tytułu obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej.

 

W sali Politechniki Koszalińskiej zgromadzili się głównie mieszkańcy osiedla Na Skarpie z ulic: Dąbrowszczaków i Adolfa Warskiego, które do końca września br. muszą zmienić nazwy. Taki wymóg postawił wojewoda zachodniopomorski na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej. Od 1 kwietnia 2016 roku z woli sejmu obowiązuje ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

– Wydaje się historycznie niesprawiedliwe, że naszą ulicę zakwalifikowano do zmiany, bo Dąbrowszczacy w latach 1936-1939 walczyli z faszyzmem w Hiszpanii i ta nazwa w żaden sposób nas nie kompromituje – przekonywała mieszkanka.

Prezydent Koszalina podał, ze procedury odwoławczej nie ma. Rozumie niechęć do przymusowej nowinki. Zarazem uspokajał i siał wątpliwości. Zmiana nazw wiąże się z sukcesywną wymianą dokumentów na koszt miasta, ale wydatki poniosą przedsiębiorcy. Instytucje, typu bank czy Urząd Skarbowy mogą nie tolerować używania starej nazwy ulicy.

Natomiast przedstawiciele 18 rodzin z domków jednorodzinnych przy ul. Adolfa Warskiego chcą sami decydować o wyborze nowej nazwy.

– Dzisiaj mamy około 70 lat, ale kiedyś w wieku 25 lat byliśmy inicjatorami budowy domków – mówili mieszkańcy tej części osiedla. – Z tego powodu wybraliśmy sami propozycje nowych nazw. To Patronacka, Wiosenna lub Przy Torach.

Do ratusza już wpłynęły oferty innych nazw. Dotyczą nieżyjących osobistości polskich, jak Andrzej Wajda czy prof. Władysław Bartoszewski, albo symbolu nowej rzeczywistości, jak ulica Dobrej Zmiany.

Konsultacje społeczne dotyczą też osiedla „Jedliny”, gdzie wojewoda wskazał wybranie nowych nazw dla ulic: Franciszka Zubrzyckiego i Hanki Sawickiej.

Łącznie w Koszalinie propozycje może złożyć ok. 2 tysięcy osób zamieszkujących przy wymienionych w tekście ulicach. Do 27 bm. mogą wypełnić ankietę konsultacyjną. Przyjmują je: Urząd Miejski, sklepy Sano przy ulicach: Zubrzyckiego i Emilii Gierczak 3 oraz Klub Osiedlowy KSM „Na Skarpie”. Zgłoszenia też elektronicznie – na stronie internetowej (www.obywatelski.koszalin.pl). Głosowanie mieszkańców nad ofertą nowych nazw nastąpi w maju, a miesiąc później – wybrane i sprawdzone formalnie propozycje wejdą pod obrady Rady Miejskiej.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

1 komentarz na temat: „Dobra zmiana” wśród propozycji nowych nazw

  • 17/03/2017 o godz. 10:56
    Permalink

    Nie jest prawdą, że nie ma procedury odwoławczej! Od decyzji wojewody przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Odwołanie może złożyć Rada miasta / gminy a także mieszkańcy i przedsiębiorcy z danej ulicy, jako mający interes prawny. Przekażcie to swoim przedstawicielom, drodzy Koszalinianie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *