Drzewa do wycięcia. Zieloni z listem otwartym do Prezydenta

W ostatnich dniach Zieloni Koszalin napisali list otwarty do władz miasta, gdyż są zaniepokojeni planami wycinki drzew rosnących przy ul. Komisji Edukacji Narodowej, na wysokości I Liceum Ogólnokształcącego.

 

Zdaniem Zielonych Koszalin, drzewa pełnią kluczową rolę w ekosystemie miejskim, a ich wartość w dobie zmian klimatycznych jest nieoceniona. W liście postawiono pytanie, dlaczego podjęto decyzję o wycince, a czy przed nią przeprowadzono badania diagnostyczne z zakresu diagnostyki instrumentalnej. W kontekście globalnych zmian klimatycznych, każde drzewo, jak podkreślają, jest na wagę złota.

Wątpliwości Zielonych Koszalin budzi również informacja o uszkodzeniu korzeni drzew podczas prac drogowych na ul. Komisji Edukacji Narodowej. Zwracają uwagę, że nadzór dendrologiczny podczas tego typu prac powinien być prowadzony przez specjalistów, aby unikać podobnych incydentów w przyszłości.

W celu dokładnego zbadania pozostałych drzew, Zieloni Koszalin proponują skorzystanie z oferty arborysty Piotra Kwiatkowskiego, który zaoferował przeprowadzenie bezpłatnych badań systemem dyna tree. Według nich po wykonaniu tych badań będzie można precyzyjnie ocenić, czy drzewa kwalifikują się do wycinki.

Treść listu:

Do prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego oraz dyrektora I LO im. St. Dubois Pawła Rudeckiego

 

Szanowni Panowie!

Drzewa rosnące po obu stronach ul. Komisji Edukacji Narodowej, na wysokości gmachu I LO, oznaczone są do wycięcia. Prosimy o odpowiedź, dlaczego zapadła decyzja o wycięciu drzew. Czy zostały wykonane badanie z zakresu diagnostyki instrumentalnej, skoro w dobie ocieplenia klimatu każde drzewo jest na wagę złota, a w czasie upalnych, letnich miesięcy drzewa zatrzymują wilgoć oraz dają przechodniom cień i odrobinę chłodu.

Jeżeli decyzja była podyktowana tym, że jedno z drzew wywróciło się, a z pozostałych drzew spadają suche gałęzie, to od cenionego arborysty Piotra Kwiatkowskiego wiemy, że każde drzewo należy oceniać indywidualnie, a w wypadku pozostałych drzew, po sprawdzeniu ich stabilności oraz podatności pnia na złamanie za pomocą specjalistycznej aparatury, wystarczy wykonać cięcia sanitarne (usunięcie posuszu); nie trzeba i nie powinno się ścinać całych drzew.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że podczas prac drogowych na ul. Komisji Edukacji Narodowej (podczas wymiany nawierzchni) doszło do uszkodzenia korzeni drzew, co najprawdopodobniej wpłynęło na powstawanie posuszu oraz wywrócenie się drzewa (lipy). Mamy pytanie, w jaki sposób obecnie prowadzony jest nadzór dendrologiczny podczas prac, aby zapobiec takim tragediom w przyszłości. Podpowiemy, że na przyszłość prace tego typu przeprowadzane powinny być przez fachowców.

Wycinka drzew przed szkołą nauczy zapewne młodzież, że „mają czynić sobie przyrodę poddaną”, jednak o wiele większy walor edukacyjny miałoby uczulenie młodych ludzi na bezcenną wartość, jaką jest miejska zieleń.

Podsumowując, po zasięgnięciu opinii wspomnianego wyżej arborysty uważamy, że pozostałe drzewa należy dokładnie zbadać przed ewentualnym zakwalifikowaniem ich do wycinki z uwagi na dużą wartość kulturową i estetyczną drzew w tym miejscu. Wspomniany arborysta zaoferował możliwość zbadania tych drzew nieodpłatnie systemem dyna tree. Po wykonaniu badań będzie można faktycznie określić, czy drzewa te kwalifikują się do wycinki czy też nie. Prosimy o spotkanie terenowe w celu przeprowadzenia konsultacji społecznej na temat tych drzew.

 

Z poważaniem

Zieloni Koszalin

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *