Dzień Olimpijczyka. Poznaj sportowców z regionu

Dzień Olimpijczyka przypada na 6 marca i jest to święto każdego sportowca, który ciężko trenuje aby usłyszeć hymn swojego kraju.

W Polsce jest bardzo dużo osób, którym należą się gratulacje za godne reprezentowanie kraju a nawet wielu z nich stanęło na najwyższym stopniu podium. W tym dniu warto wspomnieć lokalnych sportowców, którzy również ciężko pracują by osiągnąć swój cel.

Małgorzata Hołub-Kowalik to była absolwentka II liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. W 2020 w Tokio została mistrzynią olimpijską w sztafecie mieszanej 4×400 metrów i wicemistrzyni olimpijska w sztafecie 4×400 metrów. Zdobyła również wicemistrzostwo świata w sztafecie 4×400 metrów. Była także nominowana do nagrody Najlepszego Polskiego Sportowca Roku. Od 2011 roku kiedy startowała w różnych zawodach jako junior zdobyła łącznie 26 medali w tym 2 z Olimpiady.

Sławomir Kuczko to dwukrotny złoty medalista w Mistrzostwach Europy w pływaniu stylem klasycznym na 200 metrów. Czas jaki osiągnął w tych zawodach pozwolił mu na ustanowienie rekordu Polski. Jeszcze jako uczeń zdobył mistrzostwo Europejskich Igrzysk Młodzieży. Od 2016 roku był odpowiedzialny za przygotowanie Mistrzyni Świata w pływaniu Oliwii Jabłońskiej.

Andrzej Radomski to również sportowiec z Koszalina. Zapasy trenował od lat 80′. Swoje sukcesy rozpoczął od zdobycia mistrzostwa Polski (trzykrotnie), zajął również 4 miejsce na mistrzostwach świata. Był dwukrotnym mistrzem olimpiada w zapasach w stylu wolnym.

Jakub Dyjas jest kolejnym sportowcem, któremu udało się osiągnąć sukces. Jego umiejętności w tenisie stołowym pozwoliły mu wziąć udział w igrzyskach olimpijskich. Jest trzykrotnym medalistą mistrzostw Europy a także trzy razy zdobył tytuł mistrza Polski i został drużynowym mistrzem Niemiec.

Marian Tałaj dwukrotnie wystartował w igrzyskach olimpijskich i udało mu się wywalczyć brązowy medal w judo w wadze lekkiej. W mistrzostwach Europy zdobył dwa brązowe medale i jeden srebrny. Siedem razy zdobył mistrzostwo Polski, trzy razy został wicemistrzem a cztery razy był brązowym medalistą. Był zawodnikiem Gwardii Koszalin. Po zakończeniu swojej kariery został trenerem.