Grypa sezonowa powraca – jak rozpoznać rodzaj zakażenia wirusowego w trudnych czasach?

Materiał Partnera/ Sezon przeziębieniowy trwa w naszych warunkach klimatycznych od początku października aż do końca kwietnia. W tym czasie narażeni jesteśmy na kontakt z wieloma wirusami, które mogą spowodować infekcję układu oddechowego. Każdy wirus jest groźny, ale nie każdy odpowiada za rozwój grypy. Jak rozpoznać, że zmagamy się właśnie z tą chorobą i jak odróżnić ją od dolegliwości spowodowanych innymi wirusami? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

 

 

Jak rozpoznać rodzaj zakażenia?

Wiele osób udając się do lekarza z takimi objawami jak gorączka, katar czy silny ból gardła liczy, że otrzyma antybiotyk, który szybko postawi ich na nogi. Niestety leki te, choć bardzo skuteczne w walce z infekcjami bakteryjnymi, kompletnie nie działają na choroby wirusowe. Dlaczego? Ano dlatego, że antybiotyki nie niszczą wirusów i ich zażywanie w przypadku nienadkażonej infekcji wirusowej jest kompletnie nieuzasadnione.

Każda infekcja górnych dróg oddechowych rozpoczyna się podobnie. Pierwszym objawem może być nadmierne zmęczenie, stan podgorączkowy, ból gardła, katar i kaszel. Często pojawia się też gorączka. Nie znaczy to wcale, że należy od razu zastosować antybiotyk. Rozróżnienie rodzaju infekcji na początkowym etapie zakażenia jest bardzo trudne, dlatego nie warto od razu iść do lekarza, chyba że objawy rozwijają się bardzo szybko, a nasze samopoczucie z każdą godziną drastycznie się pogarsza.

 

Czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej?

Infekcje wirusowe przeważnie rozwijają się powoli. Najpierw pojawia się ból gardła, kaszel i zatkany nos. Później obserwować możemy rosnącą ciepłotę ciała. Katar w przypadku infekcji wirusowych jest bezbarwny, często wodnisty. Kaszel natomiast suchy i uporczywy. Gardło jest czerwone i bolące, ale nie pojawia się ropna wydzielina. Ta może być natomiast objawem nadkażenia infekcji wirusowej bakteriami. W takiej sytuacji lekarz z pewnością zaleci antybiotyk.

Infekcje bakteryjne przeważnie rozpoczynają się nagle. Pojawia się wysoka gorączka, ból brzucha i głowy. Temperatura jest przeważnie wysoka i przekracza 38, czasami nawet 39 stopni Celsjusza. Katar, jeśli się pojawia, może być ropny, a węzły chłonne są mocno powiększone. Nieleczona infekcja bakteryjna rozwija się bardzo szybko i zmusza nas do wizyty u lekarza. Ten może zlecić wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia, czy CRP. To ostatnie badanie może udzielić odpowiedzi czy mierzymy się z infekcją wirusową, czy bakteryjną. Bardzo wysokie CRP przemawia za chorobą spowodowaną wirusami. Niższe, ale podwyższone, jednoznacznie wskazuje na infekcję bakteryjną.

 

 

Jak leczyć infekcje wirusowe w domu?

Łagodne infekcje wirusowe niezależnie od tego czy zostały wywołane koronawirusami, grypą czy rhinowirusami, można z powodzeniem leczyć w domu. W przypadku gorączki stosujemy ogólnodostępne leki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu i ibuprofenu, które kupić można w Wapteka.pl. Pamiętajmy, że gorączkę zbijamy dopiero w momencie, gdy przekroczy ona 38 stopni Celsjusza. Temperatura niższa jest stanem podgorączkowym i nie wymaga obniżania środkami farmakologicznymi. W takiej sytuacji można zastosować herbatki ziołowe z lipy i inne suplementy o działaniu napotnym.

Podczas infekcji wirusowych warto zadbać o odpowiednią higienę nosa. Zatkany nos jest miejscem, gdzie bardzo szybko namnażają się różnego rodzaju bakterie, które mogą spowodować nadkażenie infekcji wirusowej. Wtedy pojawi się wysoka gorączka i zdecydowanie pogorszy się nasze samopoczucie. To będzie wyraźny znak, że przyszedł czas, by umówić się na wizytę do lekarza.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Na grypę w ciągu ostatniego roku zachorowało prawie 3 miliony osób w naszym kraju. Choroba ta jest bardzo powszechna i pomimo tego, że może prowadzić do poważnych komplikacji, odpowiednie postępowanie jest w stanie złagodzić jej przebieg. Nie bez znaczenia w profilaktyce grypy są ogólnodostępne szczepionki, które zapobiegają infekcjom, a nawet gdy dojdzie do przełamania układu odpornościowego, skracają czas choroby i powodują znacznie mniej nasilone objawy.

Grypa daje dość charakterystyczne dolegliwości. Pierwszym objawem jest ogólne rozbicie i mocne zmęczenie. Zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci częstym objawem jest bardzo wysoka gorączka, która sięga 39, czasami nawet 40 stopnia Celsjusza. Charakterystycznym objawem grypy są bóle mięśniowe. W leczeniu tej jednostki chorobowej u osób zdrowych bardzo rzadko stosuje się leki przeciwwirusowe. Grypę leczy się tak jak klasyczne przeziębienie z wykorzystaniem środków przeciwgorączkowych. Wskazany jest też odpoczynek i duża ilość snu.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *