Innowacje w urzędach. Powszechniejsze e-usługi

Miasto Koszalin jest wśród partnerów projektu na rzecz stworzenia kompleksowego systemu e-usług, który w ciągu trzech lat obejmie jednostki samorządowe w województwie zachodniopomorskim. Koszt całkowity przedsięwzięcia to ponad 50 mln zł. Środki unijne pokryją wydatki w 85 procentach.

 

Porozumienie zostało zawarte w piątek (8 grudnia) w Szczecinie. Partnerem wiodącym jest Urząd Marszałkowski. Uzyskanie decyzji dostęp do map, planów zagospodarowania przestrzennego czy możliwość złożenia wniosku i uiszczenia opłaty – to przykłady spraw do załatwienia przez wdrożenie nowej e-usługi.

– Projekt zintegruje systemy informatyczne dotyczące informacji przestrzennych – twierdzi marszałek Olgierd Geblewicz. – To ułatwi pracę administracji, ale przede wszystkim każdemu, kto jest zainteresowany ewidencją przestrzenną, bo pozwoli w sposób łatwiejszy i komfortowy uzyskać tego typu dane.

Podpisy pod dokumentem, obok zarządu wpjewództwa, złożyli starostowie i prezydenci miast na prawach powiatów. Przedsięwzięcie zakłada zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do uruchomienia e-usług umożliwiających obsługę mieszkańców i przedsiębiorców Pomorza Zachodniego w zakresie spraw dotyczących procedur administracyjnych związanych z gospodarką przestrzenną. Geoportal regionalny obejmie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (np. zajęcie pasa drogowego na imprezy, wyścigi, przemarsze) i Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej. Projekt zakłada również cyfryzację zasobów i modernizację istniejących powiatowych baz informacji, a także tworzenie danych przestrzennych wchodzących w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Ma to ułatwić współpracę między jednostkami administracji. Na razie problemem jest niespójność informacji.

– Każde starostwo ma swój geoportal, a tam są inne dane – ocenia Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Tworzony geoportal regionalny zapewni ujednolicenie informacji. Każdy mieszkaniec województwa będzie miał to samo na ekranie. To wielkie ułatwienie dla osób projektujących, prowadzących firmy, ale i dla osób, które potrzebują takich danych do celów prywatnych.

Porozumienie między partnerami projektu, czyli województwem i powiatami, umożliwi złożenie wniosku do RPO. Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy o dofinansowanie, a następnym zawarcie z każdym powiatem aneksu regulującego szczegóły rzeczowe i finansowe. Potem nastąpi wyłonienie inżyniera kontraktu, przygotowanie dokumentacji przetargowej i wybór wykonawców. Planowany termin zakończenia projektu to 2021 rok.

 

Fot. UMWZ Szczecin

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *