Jak działa okap i dlaczego jest taki ważny?

Materiał Partnera/ Okap kuchenny pozwala usuwać z kuchni nadmiar intensywnych zapachów i wilgoci, pojawiających się w czasie gotowania. Istotne jest dobranie modelu okapu do swoich potrzeb, a także wielkości kuchni. Należy także dokładnie przeanalizować miejsce instalacji okapu. 

Sposób działania okapu kuchennego 

Okap kuchenny ma za zadanie pochłaniać lub całkowicie usunąć z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze. Jest to możliwe dzięki filtrom neutralizującym zapachy oraz zatrzymującym drobinki tłuszczu, jakie unoszą się w powietrzu razem z parą wodną. Dlatego sprawny okap jest w stanie usunąć nadmiar wilgoci z powietrza, zanieczyszczenia, tłuszcz. Pozwala także zapobiegać przenoszeniu się zapachów do pozostałej części domu lub mieszkania. Podobnie jak pochłaniacz kuchenny sprawia, że powietrze w kuchni jest czyste, dzięki czemu na meblach czy ścianach nie osadzają się zanieczyszczenia. 

Jakie są rodzaje okapów kuchennych? 

Okapy kuchenne można podzielić, biorąc pod uwagę ich usytuowanie w kuchni. Najpopularniejsze okazują się okapy przyścienne, które montuje się bezpośrednio na ścianie. Zalicza się do nich także okapy narożne, mające ścięty narożnik. Bardzo często spotkać można również okapy podszafkowe, montowane pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Dlatego stanowić mogą integralną część zabudowy kuchennej. Zajmują bardzo mało miejsca. Innowacyjnym rozwiązaniem są także okapy szufladowe. Instalowane są nad szafą kuchenną. Posiadają wysuwaną płytę, którą można schować po zakończeniu gotowania. Natomiast okapy uchylne są wbudowane w szafkę oraz zasłonięte frontem dopasowanym do koloru mebli kuchennych. Z kolei w przypadku nowoczesnych kuchni z wyspą na środku można zastosować okapy wyspowe. Mogą być zamontowane w dowolnym miejscu w kuchni. Niektóre spośród okapów wyspowych posiadają dodatkową funkcję regulacji wysokości.  

Okap w systemie otwartym czy zamkniętym? 

Montaż okapu warto planować już na etapie projektowania kuchni. Okap musi być nie tylko odpowiednio zainstalowany, lecz również dobrany do wielkości kuchenki, kuchni oraz indywidualnych potrzeb. Wybierając okap w systemie otwartym, czyli podłączony do kanału wentylacyjnego, można usunąć zanieczyszczone powietrze poza budynek. Natomiast okapy pracujące w systemie zamkniętym zawierają tylko systemy filtrów, działające jako pochłaniacz. Dlatego powietrze oczyszczone przy pomocy filtrów wraca ponownie do pomieszczenia. Wybierając okap, należy pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu możliwe jest zainstalowanie urządzenia w systemie zamkniętym, podobnie jak nie wszędzie sprawdza się system otwarty (oczywiście dużo lepszym rozwiązaniem jest okap pracujący w otwartym systemie, gdyż posiada większą wydajność pracy). W małej jak i średniej kuchni idealnie sprawdzi się okap 50 cm. 

Nowoczesny okap Bosch wyróżnia się wysoką wydajnością pracy, dzięki czemu powietrze w kuchni jest czyste i świeże. Istotne jest jednak czy okap działa w systemie otwartym czy zamkniętym. System zamknięty sprawdza się w większej ilości przypadków. Natomiast system otwarty nie może być podłączony do kominów wentylacji zbiorczej, ale także do przewodów kominowych wentylacji grawitacyjnej. Prawidłowe działanie okapu wymaga także odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dobrze sprawdzają się na przykład otwory w drzwiach, zapewniające dostęp do świeżego powietrza. 

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *