Jan Matejko znany i nieznany

Malarz dziejów narodu polskiego, którego obrazy spopularyzowały chyba na wieki historyczne i dumne wydarzenia. Jan Matejko namalował przecież nie tylko słynną „Bitwę pod Grunwaldem”.

 

Artysta, który tworzył w XIX wieku, doczekał się pierwszej na Pomorzu wystawy poświęconej jego osobie pt. „Jan Matejko – wokół biografii i dzieła”. Twórca znanych obrazów historycznych i batalistycznych był niezwykłą osobą o wielu pasjach.

 

– Oglądamy Jana Matejkę nie tylko jako malarza i wychowawcę wielu pokoleń polskich artystów, lecz także jako badacza starożytności, wielbiciela zabytków i kolekcjonera – podkreśla Marta Kłak-Ambrożkiewicz, która kieruje Domem Jana Matejko – oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Ekspozycja w Muzeum przy ulicy Młyńskiej 37-39 przybliża życie i dokonania artysty, który przysłużył się do pielęgnacji narodowej pamięci historycznej, pomimo utraconej przez Polskę niepodległości.

 

Marta Kłak-Ambrożkiewicz, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, to autorka publikacji i wykładów o malarzu, kilkudziesięciu wystaw poświęconych jego działalności artystycznej i kolekcjonerskiej. Ma się czym zajmować, bo Jan Matejko stworzył ponad 300 obrazów. Nadto namalował wiele portretów, zarówno kameralnych, jak i monumentalnych. Rysował szkice architektoniczne, pejzażowe, marynistyczne i karykatury.

 

Muzealna prezentacja składa się z trzech części. Pierwsza ukazuje biografię i twórczość artysty. W cyklu rysunków obejrzeć można m.in. studia rzemiosła i kostiumu, bo Jan Matejko cenił strój jako element historii kultury. Druga część wystawy pokazuje zabytki z kilkunastu działów jego kolekcji, które gromadził. Natomiast trzecia wprowadza w zagadnienia malarstwa monumentalnego, w tym dzieła nazywanego Opus Magnum Jana Matejki. To polichromia w krakowskim kościele Mariackim, pracy wieńczącej karierę malarza i zarazem źródłem inspiracji dla jego uczniów, np. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Włodzimierza Tetmajera.

 

Wystawa będzie czynna w Muzeum do 3 grudnia br.

 

 

Fot. Muzeum Koszalin

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *