„Kalkulujemy inwestycje, które swoim wprowadzeniem mają przynieść oszczędności” [ROZMOWA]

Rozmawiamy z Moniką Tkaczyk, Prezes Zarządu Obiektów Sportowych w Koszalinie.

Koszaliński aquapark szuka oszczędności – m.in. wprowadzacie krótsze godziny otwarcia obiektu. Jak mają wyglądać nowe zasady i jakie tego będą wynikać faktyczne oszczędności?

W związku z dużą podwyżką cen energii elektrycznej sytuacja w branży basenowej jest trudna. Dlatego w ramach oszczędności postanowiliśmy dostosować godziny otwarcia do obłożenia obiektu, dzięki czemu zostaną obniżone koszty utrzymania aquaparku. W ramach planu oszczędnościowego
w pierwszym etapie zmieniliśmy godziny funkcjonowania strefy saun. Od 19 września 2022 roku Saunarium Parku Wodnego Koszalin jest czynne od poniedziałku do piątku o godzinę później czyli
od 17.00 do 22.00. Natomiast w soboty i niedziele strefa saun jest czynna od godziny 15.00 do 22.00. Dodatkowo od poniedziałku 26 września 2022 roku postanowiliśmy skrócić funkcjonowanie strefy rekreacji. Baseny będą dostępne od godz. 10.00. Taka decyzja podyktowana jest niewystarczającym obłożeniem basenów od godziny 9:00. W tym czasie będzie wyłączone oświetlenie w strefie rekreacji – największej strefie aquaparku oraz nie będą działały pompy atrakcji wodnych, dzięki czemu przyniesie to wymierne oszczędności. Dzięki takim decyzjom zaoszczędzimy na kosztach energii oraz obsługi ratowniczej blisko 100 tysięcy złotych w skali roku.

 

Czy ten ruch wystarczy, czy przewiduje Pani kolejne ograniczenia, być może z wyłączeniem aquaparku w ogóle z użytkowania?

 

Misją Zarządu Obiektów Sportowych jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport i rekreację, aktywność fizyczną oraz kształtowanie umiejętności i nawyków ruchowych dla utrzymania kondycji fizycznej dzieci i dorosłych. Dlatego całkowite zamknięcie Parku Wodnego Koszalin jest wykluczone. Jeśli wyniknie taka konieczność to zgodnie z harmonogramem planu oszczędnościowego w kolejnym etapie wyłączymy z użytkowania zewnętrzny basen całoroczny oraz zewnętrzną wannę jacuzzi w strefie spa. Mamy świadomość, że wszystkie baseny zewnętrzne pomimo przykrywania ich na różne sposoby są kominami utraty energii ze względu na spadki temperatury wody w ciągu nocy, więc wyłączenie z użytkowania takiego basenu przyniesie duże oszczędności.

 

A basen miejski przy Jedności? Tam również nastąpią zmiany i oszczędności?

 

W kompleksie sportowo-rekreacyjny przy ul. Głowackiego/Jedności w Koszalinie również wprowadzamy plan oszczędnościowy. Od 1 października skracamy godziny funkcjonowania obiektu o 1,5 godziny. Basen sportowy oraz brodzik będę czynne codziennie do godziny 20.00. Oprócz tego rezygnujemy we wtorki i czwartki z porannych dodatkowych godzin (6.00 – 7.00) korzystania z basenu sportowego przez klientów indywidualnych. Zoptymalizowanie godzin funkcjonowania obiektu pozwolą zaoszczędzić m.in. z na kosztach obsługi ratowniczej.

 

 

Zakończono remont hali Gwardia. Jest Pani zadowolona z efektu? Udało się zrobić wszystko, co było w planach? Czy obiekt wymaga jeszcze doinwestowania?


Tak, jesteśmy zadowoleni z jakości prac wykonanych przez firmę Invest Biuro Rzeszów. Kompleksowy remont hali Gwardii przy ul. Fałata 34, przebiegł zgodnie z wcześniej zaplanowanym harmonogramem, dzięki czemu wnętrze hali zyskało nowe oblicze. Podczas remontu ściany zostały odświeżone
i pomalowane, wymieniliśmy parkiet na hali głównej, jak i w korytarzach oraz w sali sportów walki, gdzie trenują m.in. pięściarze Fight Club Koszalin. Dodatkowo dwudziestoletnie siedziska zostały wymienione na nowe biało-niebieskie trybuny, które pomieszczą blisko 500 osób. Wyremontowana została również trybuna główna oraz wymieniliśmy nagłośnienie. Warto podkreślić, że do hali Gwardii wracają rozgrywać swoje mecze ligowe koszykarze MKKS Żak Koszalin (Suzuki 1 Liga Mężczyzn) oraz piłkarze ręczni KSPR Kospel Gwardia Koszalin (również 1 liga). W obiekcie doinwestowania wymagają jeszcze pomieszczenia higieniczno-sanitarne czyli szatnie i łazienki.

 

A inne obiekty – czy w najbliższym czasie są przewidziane jakieś inwestycje? Czy nas na to nie stać? Co jest pilnego do zrobienia?

Obecna sytuacja w kraju jest mocno niestabilna, co ma swoje odzwierciedlenie min. w cenach materiałów budowlanych, które już od wielu miesięcy konsekwentnie pną się w górę. Dlatego w obecnej sytuacji ciężko jest podejmować decyzję związanie z rozbudową lub remontami.

Natomiast kalkulujemy inwestycje, które swoim wprowadzeniem mają przynieść oszczędności. To rozbudowa fotowoltaiki, instalacja pompy ciepła, zmiana systemu filtracji na ekologiczny system Daisy na miejskim basenie. Plany oczywiście są, ale nie chcemy obecnie mówić o realizacji.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *