Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie

Koszalińscy policjanci podsumowali zgłoszenia, odnotowane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w ubiegłym roku. Przez cały 2020 rok odnotowano na elektronicznej mapie powiatu 1446 sygnałów o miejscach, w których dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. To aż o 363 więcej niż w ubiegłym roku. Niewątpliwie wpływ na to miało rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19, wymuszającej ograniczenie osobistych kontaktów społeczeństwa z policją.

 

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie podsumowali ilość i charakter zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku. Odnotowano na niej aż 1446 zgłoszeń o zagrożeniach, z czego 787 zostało przez mundurowych potwierdzonych. Tak duża liczba zgłoszeń świadczy o tym, że mieszkańcy powiatu coraz bardziej zainteresowani są tą formą powiadamiania Policji i chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Niewątpliwie było to również efektem panującej w kraju epidemii COVID-19, gdzie osobiste kontakty społeczeństwa z Policją zostały ze względów bezpieczeństwa ograniczone. W tej sytuacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako jedno z narzędzi powiadamiania Policji, okazała się niezwykle pomocna.

Po weryfikacji i potwierdzeniu zgłoszenia, policyjne patrole na bieżąco kontrolują wskazane na mapie miejsce, do czasu wyeliminowania zagrożenia. W 2020 r. spośród wszystkich wskazanych na mapie zagrożeń mundurowi potwierdzili ich aż 787. Najwięcej, bo 377 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 336 nieprawidłowego parkowania, 31 niewłaściwej infrastruktury drogowej i 9 spożywania alkoholu w miejscach niewyznaczonych. Łącznie wyeliminowane zostały 787 zagrożenia, głównie dotyczące w/w przypadków.

W 2019 r. w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dodano nową kategorię zdarzenia, która ma bardzo duży wpływ na ratowanie życia bądź zdrowia drugiego człowieka. Dotyczy ona bowiem zgłoszenia miejsca przebywania osoby bezdomnej, wymagającej pomocy. W 2020 roku nie zabrakło i takich zgłoszeń. Dzięki temu policjanci mogli dotrzeć do osób potrzebujących pomocy i przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej oraz służbami ratunkowymi, udzielić im niezbędnego wsparcia. Temperatura na dworze jest coraz niższa, w nocy sięga nawet poniżej zera. Trwa trudny okres dla osób bezdomnych, starszych i samotnych. Nie pozostawajmy obojętni, alarmujmy Policję kiedy wiemy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje dotychczasowych form zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

Foto.: KMP Koszalin

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

1 komentarz na temat: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie

  • 20/01/2021 o godz. 14:06
    Permalink

    Koszalin, ul. Piłsudskiego 77. Samochody nagminnie parkujące na chodniku tak,że aby przejść trzeba iść środkiem jezdni. Sprawa zgłaszana przez stronę KMZB wielokrotnie,pisma do Straszy Miejskiej, do ZDIM wielokrotnie. Nic nie pomaga! Więc ja się pytam w jakim celu ta mapa została stworzona?!?!?!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *