Miasto bezpieczne i otwarte

Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera przygotowały raport „Bezpieczne i otwarte miasta”. Koszalin zajął 18. miejsce w rankingu 66 miast na prawach powiatu. Najwyższe z województwa zachodniopomorskiego, bo Szczecin i Świnoujście znalazły się w trzeciej dziesiątce.

 

 

Analiza objęła aż 44 mierniki, takie jak bezpieczeństwo publiczne związane z ogólnym poziomem przestępczości, przyjmowanie pracowników z obcych krajów i bezpieczeństwo komunikacyjne, np. liczba wypadków i ich skutki, a także bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, m.in. średnie wynagrodzenie, łatwość znalezienia pracy i liczba miejsc w żłobkach.

 

– Wspieramy służby mundurowe, lepsze poczucie bezpieczeństwa daje też monitoring – powiedział prezydent Piotr Jedliński. – Nie mamy szans na przegonienie Warszawy i Krakowa, ale zajęliśmy wysokie miejsce, zaraz za Toruniem, a przed Łomżą i Lublinem.

 

Koszalin, na podstawie zebranych badań z komend głównych Policji i Straży Pożarnej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównego Urzędu Statystycznego, najsłabiej wypadł w zapewnieniu bezpieczeństwa komunikacyjnego. To dopiero 54. miejsce w tej części rankingu. Jednak miasto leży w regionie turystycznym, co zwiększa ryzyko zagrożenia.

 

Warto podkreślić, że Koszalin to miasto otwarte na obcokrajowców, przede wszystkim z Ukrainy, którzy tu znajdują miejsca pracy.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *