Mniejszość aktywna nie tylko w kulturze. Nowe władze Związku Ukraińców

Roman Biłas został ponownie wybrany przewodniczącym Zarządu Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Podczas  konferencji mniejszości narodowej rada oddziału przyjęła jednogłośnie sprawozdanie z działalności za lata 2013 – 2018 i udzieliła absolutorium ustępującemu zarządowi.

 

Miniona kadencja obfitowała w wiele wydarzeń kulturalnych. Wśród najważniejszych warto wymienić: Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie, Spotkania Kultur w Koszalinie, Przegląd Kina Ukraińskiego w Koszalinie i Kołobrzegu, Festiwal Polsko-Ukraiński w Przećminie, Białoborskie Kolędowanie, a także cykl koncertów jesiennych. organizowanych Koszalinie, Trzebiatowie i Wałczu, w których wystąpili: Chór Żurawli, Filharmoników z Iwanofrankiwska czy Chór HOMIN ze Lwowa. Nadto od wielu lat związek przy współpracy z koszalińskim Klubem KIWANIS wspiera szkoły z ukraińskim językiem nauczania w Białym Borze oraz punkty nauczania języka ukraińskiego poprzez wpłaty 1 procenta podatku.

– Udało się stworzyć przy Szkole Podstawowej w Białym Borze specjalny Fundusz Stypendialny dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, posiadają ponadprzeciętną wiedzę i zdolności, ale częstokroć nie mają środków finansowych na kontynuację nauki – twierdzi Roman Biłas, szef organizacji.

Przewodniczącym zarządu na kolejną kadencję wybrany został ponownie Roman Biłas. Powołano 21 członków rady oddziału, która wyłoniła siedmiu delegatów na VIII Zjazd Krajowy Związku Ukraińców w Polsce.

Organizacja liczy obecnie niespełna 400 członków w 9 kołach: Koszalinie, Białym Borze, Szczecinku, Kołobrzegu, Wałczu, Świdwinie, Charzynie, Przećminie i Bielicy.

W planach na ten rok znajdą się cykliczne imprezy organizowane przez zarząd oddziału, np. Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcy czy Spotkania Kultur, a także wydarzenia przygotowane przez koła lokalne. Jednak to nie tylko kontynuacja dobrych tradycji. Są nowe projekty. To obóz letni dla dzieci z punktów nauczania języka ukraińskiego z oddziału koszalińskiego, stworzenie oddziału przedszkolnego dla dzieci pochodzenia ukraińskiego i dzieci migrantów w Koszalinie. Nadto związek planuje powstanie wojewódzkiej instytucji kultury pod nazwą Centrum Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Centrum Migracji w Koszalinie.

Warto dodać, iż w Powiatowym Urzędzie Pracy w Koszalinie wydano około 10 tysięcy pozwoleń na prace, a po kilka tysięcy w pośredniakach w Kołobrzegu, Sławnie, Białogardzie, Szczecinku, Świdwinie, Choszcznie, Drawsku Pomorskim i Wałczu.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *