Nadzwyczajnie o niepełnosprawnych. Niepełny samorząd jednomyślny

Tylko dwa punkty widniały w porządku obrad nadzwyczajnej XI sesji Rady Miejskiej. We wtorkowe (12 listopada) popołudnie w ratuszu stawiło się jedynie szesnastu samorządowców z 25-osobowego gremium, ale to wystarczające quorum, żeby sprawy dotyczące osób niepełnosprawnych mogły zostać przegłosowane.

Najpierw zebrani zajęli się określeniem zadań finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w bieżącym roku. W praktyce to zwiększenie o 37,2 tys. zł kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej oraz o blisko 94,3 tys. zł wydatków na zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Uchwała przeszła jednomyślnie.

Zgodnie było przy projekcie dokumentu w sprawie wyłaniania asystenta osobistego niepełnosprawnych dorosłych. Świadczy on usługi przygotowania do wyjścia z domu, przemieszczania się i pomocy w korzystaniu z dóbr kultury, rekreacji i sportu. W edycji programu 2019/2020 z puli Solidarnościowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przyznanych jest 30 godzin asystentury miesięcznie. Anna Ginda, pełnomocnik prezydenta Koszalina do spraw osób niepełnosprawnych, podkreśliła, że obowiązki będą pełnić: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i wyłoniona organizacja pozarządowa. W pierwszej placówce z kwalifikacjami po przeszkoleniach pełnić rolę asystenta mogą dwie osoby, a w drugiej pomoc taką wypełnić mają czterej wytypowani usługodawcy niepełnosprawnych.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *