Najbardziej depresyjny dzień w roku. Jak sobie poradzić?

Blue Monday to określenie na trzeci poniedziałek stycznia, znany też jako najbardziej depresyjny dzień w roku. Wprowadził go 18 lat temu brytyjski psycholog Cliff Arnall. Datę wyznaczył za pomocą wzoru, który uwzględnił czynniki ekonomiczne, psychologiczne i meteorologiczne.

 

 

Blue Monday to zasadniczo kombinacja wielu czynników, która powoduje zły humor. Jest to połączenie długich nocy, a co za tym idzie niskiego nasłonecznienia, problemów finansowych po Bożym Narodzeniu, nieudanych postanowień noworocznych i nienajlepszego humoru z powodu końca wolnych dni. Choć badania nie potwierdzają ani statystycznie bardziej depresyjnych poniedziałków ani Blue Monday, warto pamiętać, że każdy czasem czuje się smutny lub przygnębiony. Ważne, aby nie lekceważyć tych uczuć, bo mogą być objawem czegoś poważnego.

Jeżeli twój depresyjny nastrój nie ogranicza się tylko do jednego poniedziałku w roku, wręcz przeciwnie – utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą mu: brak energii, senność, brak zainteresowania swoim hobby, utrata wiary w siebie, słaba koncentracja, możesz chorować na depresję. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które powstaje zarówno z przyczyn genetycznych, biologicznych, jak i psychologicznych lub z ich połączenia. Leczenie obejmuje farmakologię i psychoterapię.

Ważne jest, aby każdy kto tego doświadcza lub podejrzewa u siebie depresję czy inne zaburzenie psychologiczne wiedział gdzie udać się po pomoc.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

Jeżeli pilnie potrzebujesz wsparcia wybierz numer na telefon zaufania

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon: 116 111 (czynny całą dobę)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.  Telefon: 800 121 212 (czynny całą dobę)

 

W razie bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

W przypadku potrzebnych konsultacji w Koszalinie można udać się lub zadzwonić do:

  • Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Tel: 94 316 03 19 i 94 316 03 27
  • Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego MEDISON. Całodobowa infolinia: tel. 94 712 55 55
  • Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet. Całodobowy telefon interwencyjny: tel. 506 062 288

Dla dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych
Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
tel. 504 226 401 (poniedziałek-piątek, 8.00-15.00)
tel. 695 636 250 (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00)

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny. Tel. 94 341 77 27, 798 994 029

 

Pełen spis poradni i telefonów znajduje się: TUTAJ

 

Pamiętaj, nie lekceważ objawów i nie bój się prosić o pomoc.

 

 

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *