Nocne zwiedzanie nie tylko dla fanów militariów w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej [FOTO, FILM]

KoszalinInfoTV: W sobotę, 14-go maja 2022 roku, mieszkańcy mieli okazję podziwiać eksponaty koszalińskiego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

 

Nasze muzeum od samego początku powstania od roku 2016 uczestniczy w tym widowisku, które staramy się zawsze przygotować w sposób atrakcyjny dla społeczeństwa – powiedział Wojciech Rowelski, historyk wojskowości, adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. pułkownika Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie.

 

 

Warto podkreślić, że instytucja, o której mowa jest jedną z młodszych tego typu jednostek na terenie kraju. Jest to oddział zamiejscowy Sił Powietrznych w Dęblinie. Skupia się ona głównie na gromadzeniu broni przeciwlotniczej, oraz historii miejscowego garnizonu.

 

Koszalin zawsze stanowił ważne miejsce na wojskowej mapie Polski, poza tym – o czym warto wiedzieć – Koszalin jest wśród przeciwlotników podobnie traktowany jak Dęblin, o którym mówi się „szkoła orląt”, „gniazdo polskich orląt”, więc my jesteśmy może nie gniazdem, ale matecznikiem obrońców polskiego nieba – dodaje historyk.

 

Muzeum wojskowości jest bardzo chętnie odwiedzane, nie tylko przez mieszkańców Koszalina i regionu koszalińskiego, ale w znacznej mierze przez turystów z terenu całego kraju, jak również spoza polskich granic.

 

 

 

 

W czasie trwania Europejskiej Nocy Muzeów w muzeum Paszkiewicza przygotowało między innymi występy orkiestry wojskowej z Koszalina, harcerskiego zespołu hufca ZHP ze Sławna, prezentację ze strony prywatnych kolekcjonerów, czy prezentację trenażerów przenośnego przeciwlotniczego zestawi rakietowego „Piorun” które jak podkreśla z uśmiechem w rozmowie z KoszalinInfo.pl Pan Wojciech – doskonale sprawdzają się na współczesnym polu walki.

 

Uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu dawnych wojsk obrony przeciwlotniczej prezentuje oddział w Koszalinie: Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Filia kontynuuje tradycje placówki muzealnej, utworzonej w 1976 roku przy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie (dawniej: Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej). W 2018 roku muzeum otrzymało imię płk. Stanisława Paszkiewicza – pierwszego komendanta Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie.

 

realizacja: Dawid Macal, Nikola Berkowska 

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Joanna Szychowska

Jestem studentką kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Politechnice Koszalińskiej. Interesuję się kulturą azjatycką, a w wolnym czasie ćwiczę jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *