Nowoczesne Eko-Pracownie w szkołach w Koszalinie i regionie [FOTO, FILM]

KoszalinInfoTV: Nowoczesne sale, w których uczniowie w ciekawy sposób będą uczyć się biologii, chemii i fizyki – powstaną w kolejnych zachodniopomorskich szkołach – m.in. w Stargardzie, Sianowie, Koszalinie, Bierzwniku, Węgorzynie i Bornem Sulinowie.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – na stworzenie takich klas – przekaże łącznie ponad 575 tysięcy złotych, a dziś – w obecności Czesława Hoca – Posła na Sejm RP i Wicewojewody Tomasza Wójcika – przekazano umowy dotacji na niemal pół miliona złotych.

 

Eko-Pracownia to nowy program Funduszu dla szkół podstawowych i średnich, które mogą otrzymać dofinansowanie w formie dotacji do maksymalnie 50 tysięcy złotych m.in. na modernizację i doposażenie pracowni w sprzęt i materiały do edukacji ekologicznej, pomoce naukowe i wyposażenia, w tym komputery i meble, pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, a także prace remontowe. Fundusz w ramach pierwszej edycji programu Eko-Pracownia przekaże Beneficjentom ponad 575 tysięcy złotych – mówi Prezes Zarządu – Marek Subocz.

Poseł Czesław Hoc humorystycznie nawiązał do gry „w zielone”. Było to nawiązanie do obecnego trendu i przechodzenia na odnawialne źródła energii, dbanie o środowisko, szeroko pojętej ekologii. – Musimy wspierać matkę ziemię, musimy wzmacniać wszystko co innowacyjne i, co wspiera ochronę planety – powiedział Czesław Hoc, poseł na sejm RP.

 

Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski mówił, o tym, że nie ma ani europejskiej, ani światowej gospodarki nieopartej na nowych technologiach i innowacyjności. Wspomniał on, o programie „Laboratoriów przyszłości”, których głównym zadaniem jest pomoc, wsparcie w nauce i rozumieniu przedmiotów ścisłych. Złożył on również podziękowania w kierunku parlamentarzystów, którzy wspierają działania prowadzone na terenie Pomorza Środkowego i Zachodniego.

 

Dofinansowanie na stworzenie eko-pracowni otrzymały: Gmina Miasta Stargard (44.532,76 zł), Gmina Miasto Koszalin (45.000 zł), Gminy: Sianów (36.395,07 zł), Bierzwnik (44.986 zł), Borne Sulinowo (32.900,77 zł), Węgorzyno (49.830,97 zł), a także Powiaty: Choszczeński (50.000 zł), Szczecinecki (45.000 zł) oraz Kołobrzeski (47.876,4 zł i 49.497,53 zł). Dzięki wsparciu ze środków WFOŚiGW w Szczecinie z nowych pracowni skorzystają m.in. uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku, ZS im. Macieja Rataja w Gościnie, Szkół Podstawowych w Łubowie i Węgorzynie, a także SP nr 2 w Sianowie.

 

Doskonale wiemy, że pomimo tego, że jesteśmy miastem, które ma najczystsze powietrze w Polsce, to jednak nie zwalnia Nas od tego, aby w dalszym ciągu prowadzić edukację ekologiczną – powiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

 

Wcześniej Fundusz zawarł umowy w programie Eko-Pracownia z Gminą Miejską Wałcz (40.360 zł) i Gminą Ińsko (38.655 zł). Łączny koszt stworzenia 13 sal to ponad 640 tys. zł. Finał prac – w listopadzie.

 

 

Fot.: WFOŚiGW, Tekst: WFOŚiGW, Dawid Macal, Film: Dawid Macal 


mm

Joanna Szychowska

Jestem studentką kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Politechnice Koszalińskiej. Interesuję się kulturą azjatycką, a w wolnym czasie ćwiczę jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *