Nowoczesny mammograf cyfrowy w Koszalinie. Ma pomóc w profilaktyce i szybkim wykrywaniu nowotworów [FOTO, FILMY]

KoszalinInfo TV: Nowy mammograf cyfrowy w Przychodni Onkologicznej, przy ul. Orlej 2 w Koszalinie, został zainstalowany nowy mammograf cyfrowy. W ramach modernizacji wyremontowano i wyposażono także pomieszczenia pracowni mammografii. Koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych.

 

W poniedziałek Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Stanisław Gawłowski, przewodniczący Rady Społecznej szpitala i Andrzej Kondaszewski, dyrektor placówki oficjalnie oddali do użytku Pracownię Mammografii Cyfrowej – najnowszą zakończoną inwestycję koszalińskiego Szpital Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika.

– Aby uruchomić tę pracownię niezbędne było wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, organu założycielskiego dla naszego szpitala. Chciałem na ręce obecnego tu wicemarszałka Tomasza Sobieraja złożyć podziękowania dla całego Zarządu Województwa, który wspiera od lat proces modernizacyjny koszalińskiej placówki – mówi Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie. – Kupiliśmy bardzo nowoczesny mammograf, który pozwoli na bardzo precyzyjną diagnostykę zmian patologicznych i będzie efektywnie wykorzystany dla dobra pacjentek.

Uruchomienie tego nowoczesnego miejsca diagnostyki onkologicznej było możliwe dzięki uczestnictwu szpitala w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych (zadanie: Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy na rok 2019), co pozwoliło pozyskać środki finansowe na zakup mammografu cyfrowego z możliwością jego rozbudowy.

– To kolejny etap modernizacji koszalińskiego szpitala, z czego się bardzo cieszymy. Nie tylko jako samorządowcy, ale także mieszkańcy tego regionu, bo zyskaliśmy nowoczesne narzędzia do walki z chorobą cywilizacyjną jaką jest rak – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek woj. Zachodniopomorskiego. – Chciałem pogratulować dyrektorowi konsekwentnie realizowanej wizji modernizacji koszalińskiej placówki i umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych na ten proces.

Koszt zakupu i instalacji aparatu wyniósł około 700 tysięcy złotych. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia (462 tys. zł), fundacji „Pokonać Raka” (200 tys. zł) i środkom własnym szpitala.

– Rak piersi to 16-18 tysięcy nowych przypadków co roku. Z tego , niestety, jedna trzecia umiera. Ta pracownia ma służy temu, aby rozpocząć tę chorobę na takim etapie, aby była do wyleczenia. Tę chorobę można wyleczyć – tłumaczy Hanna Symonowicz, koordynator oddziału onkologii i chemioterapii koszalińskiego szpitala. – Zapraszamy wszystkie panie do badania. Chce podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do tego, ze pracowania mammograficzna powstałą. A przede wszystkim tym, którzy swym jednym procentem od podatku wsparli fundację i stowarzyszenie i umożliwili zakup tego aparatu.

Ponadto przeprowadzona została modernizacja pomieszczeń Pracowni Mammografii oraz zakupione zostało dodatkowe wyposażenie (sprzęt komputerowy, drukarki, meble itp.). Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył na ten cel 450 ty. zł.

-Dzięki temu, że modernizacja trwa i ogromne fundusze zostały zainwestowane w ostatnich latach w koszaliński szpital, pacjenci i mieszkańcy regionu mogą korzystać z coraz lepszych usług – mówi Stanisław Gawłowski, senator, przewodniczący Rady Społecznej koszalińskiego szpitala. – Przykładem tej modernizacji jest właśnie dzisiejsza inwestycja. Dzieje się to w porozumieniu i z pełną aprobatą władz samorządu wojewódzkiego, Rady Społecznej i na każde kolejne wyzwanie, kolejne potrzeby na pewno będziemy reagować w sposób pozytywny.

– Ważne jest wyrycie choroby w jak najwcześniejszej fazie, bo wtedy możemy ograniczyć ingerencję i zaoszczędzić piersi. A to urządzenie bardzo nam w tym pomoże. W Koszalinie nigdy nie było problemu z dostępnością do mammografii. Teraz jednak, dzięki temu aparatowi, będzie można wykrywać zmiany submikroskopowe, kilkumilimetrowe skupiska tzw. mikrozwapnień, które pozwalają podejrzewać proces patologiczny w piersi. Wszyscy, a najbardziej pacjentki, mogą być zadowoleni z uruchomienia tego urządzenia. – dodaje dr n. med. Wojciech Jasiński, chirurg ogólny i onkologiczny.

Zalety mammografii cyfrowej:
1. Szybkość otrzymania obrazów przez lekarza.
2. Brak szkodliwych odczynników chemicznych.
3. Możliwość szybkiego rozwoju dodatkowych aplikacji usprawniających badania. Możliwość rozbudowy o tomosyntezę (podczas skanowania z tomosyntezą jest wykonywana seria zdjęć piersi pod różnymi kontami przy zmniejszonej  dawce promieniowania. Obrazy te są następnie użyte do wytworzenia serii cienkich
obrazów warstw które mogą być przeglądane jako trójwymiarowy  zrekonstruowany obraz piersi.), co nie jest możliwe w przypadku aparatów analogowych.
4. Większy komfort podczas badania dla pacjentek. Zaawansowane mechanizmy kompresji piersi i bliższe przyleganie detektora do ciała, zapewniają większą jakość uzyskanych obrazów i diagnostyki.
5. Możliwość archiwizacji wyniku badania i obrazu, co m.in. umożliwia lekarzowi porównanie zdjęć z kilku badań, jednoczasowo na monitorze.
6. Możliwość powiększenia obrazu, co umożliwia dokładniejszą ocenę zmiany.

Liczba wykonywanych badań mammograficznych w 2019: 2700 w tym profilaktyka 1200.

 

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Marek Łagocki

Magister Pedagogiki Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjalista ds. resocjalizacji. Wkrótce prawnik. Blisko 13 lat byłem redaktorem naczelnym KoszalinInfo.pl. Staramy się Państwu przekazywać szybko najważniejsze wydarzenia z Koszalina i regionu. Zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *