Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Gdzie szukać pomocy?

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to coroczne wydarzenie obchodzone 23 lutego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem depresji oraz propagowanie wiedzy na temat jej przyczyn, a także sposobów leczenia.

 

 

Depresja to zaburzenie psychologiczne, która dotyka osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce chorych jest aż 3 miliony, a liczba rośnie z roku na rok. Objawy depresji to m.in. uczucie smutku, utrata zainteresowań, brak radości z życia, bezsenność, zaburzenia apetytu, a w poważniejszych przypadkach także myśli samobójcze. Istnieją również objawy fizyczne takie jak bóle głowy, problemy trawienne czy zmniejszone libido. To zaburzenie wpływa na całą osobowość chorego i wymaga odpowiedniego leczenia. W przypadku nieleczonej depresji może prowadzić nawet do samobójstwa.

Przyczyny depresji są skomplikowane i różnorodne. Mogą być związane z traumą, długotrwałym stresem, problemami w relacjach, ale również genetyką czy zaburzeniami hormonalnymi. Często rozwija się z kombinacji wyżej wymienionych czynników. Od przyczyn w dużej mierze zależy również leczenie.

To zaburzenie jest uleczalne, szczególnie na początkowych etapach. Stosowane metody dopasowane są do sytuacji i pacjenta. Najczęściej jest to psychoterapia pozwalająca nauczyć pacjenta jak radzić sobie z emocjami i zawalczyć o swój dobry nastrój, a także zdrowie. Nierzadko psychoterapia połączona jest z lekoterapią. W przypadkach ciężkiej depresji stosuje się hospitalizacje, aby pacjent mógł otrzymać opiekę specjalistów.

Depresja jest zaburzeniem, którego nie należy bagatelizować. Z tego powodu powstał Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na osoby cierpiące na to zaburzenie, a także promować wiedzę na temat pomocy i wsparcia. To czas kiedy organizowane są różnego rodzaju konferencje, spotkania ze specjalistami, kampanie społeczne czy akcje informacyjne. Nierzadko placówki rozszerzają obchody o darmową konsultację psychologiczną.

Jeśli zauważysz objawy depresji u siebie, swojego członka rodziny czy znajomego, nie wahaj się szukać pomocy. Wcześnie rozpoczęte leczenie, zwiększa szansę na jak najszybszy powrót do normalnego życia. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie psychiczne. Nie bój się więc udać do specjalisty.

 

Jeżeli pilnie potrzebujesz wsparcia wybierz numer na telefon zaufania

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon: 116 111 (czynny całą dobę)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.  Telefon: 800 121 212 (czynny całą dobę)

 

W razie bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

W przypadku potrzebnych konsultacji w Koszalinie można udać się lub zadzwonić do:

  • Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Tel: 94 316 03 19 i 94 316 03 27
  • Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego MEDISON. Całodobowa infolinia: tel. 94 712 55 55
  • Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet. Całodobowy telefon interwencyjny: tel. 506 062 288

Dla dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych
Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
tel. 504 226 401 (poniedziałek-piątek, 8.00-15.00)
tel. 695 636 250 (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00)

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny. Tel. 94 341 77 27, 798 994 029

 

Pełen spis poradni i telefonów znajduje się: TUTAJ

 

Foto: Archiwum

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *