Pierwszy etap budowy Centrum Wiedzy Cognitarium: Prace przygotowawcze i odbiór [FOTO]

Trwają prace porządkowe i przygotowawcze do odbioru pierwszego etapu budowy Centrum Wiedzy Cognitarium. Jest to to wstęp do powstania bogatej infrastruktury, która znajdzie się pomiędzy kampusem Politechniki Koszalińskiej a Halą Widowiskowo-Sportową.

Rezultaty pierwszych prac widoczne są od ulicy Śniadeckich, gdzie powstał parking z infrastrukturą techniczną, instalacjami i zbiornikiem retencyjnym. Wykonawca zgłosił gotowość tej części inwestycji do odbioru. Niedługo poznamy datę potwierdzenia gotowości do odbioru i propozycję składu komisji odbiorowej. Tworzący obiekt układ dziewięciu prostopadłościanów jest analogiczny do istniejącej zabudowy sąsiedniego kampusu. Cognitarium zostało zaplanowane w formie otwartej struktury urbanistycznej, w której poszczególne bloki stworzą układ ciągów pieszych i malowniczych uliczek.

Z pomieszczeń i zasobów Centrum Wiedzy Cognitarium korzystać będzie kilka tysięcy osób. W budynku ma znajdować się biblioteka główna wraz z czytelniami zbiorów, czasopism i mikroform, działami dostępu do książek w formie tradycyjnej papierowej i elektronicznej, zapleczem magazynowym dla zasobów bibliotecznych i archiwum. W budynku Cognitarium planowane jest również usytuowanie sal czytelniczych wyposażonych w urządzenia dostępu do zbiorów elektronicznych i specjalnych, w których umieszczone także będą środki audiowizualne. Budynek zawiera część socjalną (herbaciarnia, miejsca odpoczynku), miejsca wydzielone do pracy indywidualnej i grupowej, na księgarnię akademicką, punkty usługowe wspierające korzystanie ze zbiorów, sale wystawowe dla zbiorów specjalnych i historycznych jak i również sale wystawowe.

Nowoczesny obiekt będzie przestrzenią dla edukacji i popularyzacji nauki. W holu zostanie umieszczone sporych rozmiarów wahadło Foucaulta, powstanie przestrzeń do doświadczania i tworzenia wirtualnej rzeczywistości. Inną atrakcją tego miejsca będzie planetarium. Ważnym elementem budowy Centrum Wiedzy Cognitarium w tym biblioteki, jest możliwość lepszego zacieśnienia współpracy z bibliotekami miasta Koszalina i innymi bibliotekami naukowymi w celu doskonalenia obsługi użytkowników i tworzenia wspólnych źródeł informacji oraz kreowanie dobrego wizerunku Centrum Wiedzy w środowisku akademickim. W przygotowaniu projektu Politechnika Koszalińska współpracowała z bibliotekami: Publiczną, Lekarską i Pedagogiczną w Koszalinie. Istotą Centrum Wiedzy Cognitarium ma być wizualizacja zbiorów i ich udostępnienie za pomocą cyfrowych narzędzi. Dzięki temu wszyscy chętni uzyskają dostęp do dorobków naukowców. Ponadto, Cognitarium z pewnością przyczyni się do współuczestnictwa w doskonaleniu środowiska naukowego i zawodowego przez zapewnienie użytkownikom łatwego dostępu do zasobów, tworzenie przyjaznego środowiska pracy oraz dopasowane ono będzie do zmieniających się potrzeb użytkowników i pojawiających się wciąż coraz to nowszych możliwości technologicznych.

Projekt Cognitarium został wybrany drogą konkursu, w którym zwyciężyła propozycja pracowni OVO Grąbczewscy Architekci – Oskar Grąbczewski z Katowic. Wstępny koszt inwestycji to 65 milionów złotych.

 

 

Foto: Wojciech Szpak/Biuro Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Joanna Szychowska

Jestem studentką kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Politechnice Koszalińskiej. Interesuję się kulturą azjatycką, a w wolnym czasie ćwiczę jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *