Projekt e-Zdrowie wdrożony. Koszalińskie lecznice też w sieci

Do projektu e-Zdrowie przystąpiło 13 placówek, które podległe są Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród nich są trzy lecznice z Koszalina. Porozumienie w sprawie realizacji zostało zawarte w Szczecinie.

Kluczową usługą systemu będzie gromadzenie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Przedsięwzięcie, które w ciągu 36 miesięcy pozwoli utworzyć regionalny system usług elektronicznych w zakresie ochrony zdrowia świadczonych przez podmioty lecznicze na rzecz pacjentów oraz personelu medycznego, jest warte blisko 40 milionów złotych.

Projekt „Zachodniopomorskie e-Zdrowie”umożliwi uruchomienie centrum, który połączy ogół informacji o pacjencie i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki skupione w systemie. Te zostaną doposażone w infrastrukturę informatyczną.

– Do sieci przystąpić będą mogły inne placówki medyczne, prywatne czy powiatowe, a docelowo pozwoli to na wymianę informacji nawet na poziomie krajowym – twierdzi marszałek Olgierd Geblewicz.

Najważniejszym elementem będzie tzw. EDM, czyli gromadzenie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej umożliwiający osobisty odbiór czy zarządzanie lub monitoring danych medycznych. Dodatkowo w skład projektu wejdą: e-rejestracja i platforma pacjenta.

– Realizujemy potrzeby pacjentów na wszelkie możliwe sposoby, choć zdajemy sobie sprawę, że skali oczekiwań. Inicjatywa e-Zdrowie z pewnością w ten nurt się wpisuje – tłumaczył Andrzej Kondaszewski, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Koszalinie.

Nadto do projektu z Koszalina przystąpiły jeszcze wiem lecznice. Są to: Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

– Wchodzimy w XXI wiek. To usprawni cały poces konsultacji medycznych czy zapisów na wizyty lekarskie. Myślę, że pomocny okaże się także dla chorych e-dzienniczek, w którym będzie można umieścić wyniki pomiaru ciśnienia czy zażywania leków, a z którego skorzystają medycy – uważa wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Koszt działań oszacowano na prawie 40 mln zł. 85 procent wydatków pokryją środki unijne z Regionalnego Programu Operacynego na lata 2014-2020. Do przedsięwzięcia dołożą także: budżet województwa, państwa i jednostki ochrony zdrowia ze środków własnych.

Fot. UMWZ

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *