Przebudowa Nurtu Jamneńskiego. Projektowanie trwa

W połowie marca br. ma być gotowa koncepcja wielowariantowej przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim w Mielnie (powiat koszaliński). Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Szczecinie, podległy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu (PGW) Wody Polskie, sprawę traktuje jako priorytetową.

Powstanie wrót sztormowych na kanale w listopadzie 2013 roku miało kosztowało około 22,5 mln zł, w tym 85-procentowe dofinansowanie z puli Unii Europejskiej. Powstał wał chroniący północno-wschodni brzeg jeziora Jamno o długości ponad 2 km, aby zabezpieczać przed zalaniem drogę powiatową i tereny zabudowane w dzielnicy Łazy. Kanał łączy jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim.

Spółka PGW Wody Polskie w zeszłym roku przejęła kontrolę nad wrotami sztormowymi w Mielnie od Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, niesławnego po tak zwanej aferze melioracyjnej. Nowy nadzorca ocenił konstrukcję jako „potworek hydrotechniczny”.

Wcześniej praktyczną wartość inwestycji zakwestionowali mieszkay Mielna i Koszalina, zaniepokojeni objawami degradacji środowiska naturalnego jeziora Jamno.
Dowodem były liczne protesty, głównie ekologów, wędkarzy i żeglarzy, w okolicach Kanału Jamneńskiego. Wyszło na jaw, że wrota zakłóciły równowagę ekologiczną na akwenie. Zagrożone były np. fauna wodna oraz bezpieczeństwo amatorów turystyki i rekreacji na jeziorze Jamno.

Wizytujący obiekt Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, we wrześniu 2018 roku zapowiedział przebudowę wrót sztormowych w ciągu dwóch lat. Sprawę jako pilną do rozwiązania zajmuje się RZGW w Szczecinie.

Jak się dowiadujemy, w porozumieniu, m.in. z organizacjami ekologicznymi, lokalnymi samorządami z Koszalina i Mielna oraz Urzędem Morskim w Słupsku, opracowywana jest koncepcja, która optymalnie uwzględni postulatów związane z jeziorem Jamno. Ma uwzględniać zagadnienia: ekologiczne, turystyczne, gospodarcze i przeciwpowodziowe. RZGW za priorytetowe uznaje nadal bezpieczeństwo mienia i życia mieszkańców Mierzei Jamneńskiej. Plonem dokumentu, po serii spotkań pracowników RZGW z zainteresowanymi stronami, będzie nowy projekt inwestycji, który zapewni możliwość pełnego korzystania akwenu w celach rekreacyjnych i turystycznych z zachowaniem jego walorów ekologicznych. Koncepcja dotycząca dalszych losów Kanału Jamneńskiego zostanie zainteresowanym zaprezentowana w połowie marca br.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Komentarze: 2 na temat “Przebudowa Nurtu Jamneńskiego. Projektowanie trwa

  • 06/03/2019 o godz. 18:58
    Permalink

    ciekawe co wymyslą żeby ryba miała wolną droge na ciepłe wody j jamna ?

    Odpowiedz
  • 06/03/2019 o godz. 19:00
    Permalink

    ciekawe co wymyslą żeby ryba miała wolną droge na ciepłe wody j jamna ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *