Przed nami Festiwal chórów. Polonusi na stulecie Niepodległej [FOTO]

Kraj Rodzinny, Społem i Zgoda z Białorusi, A To My z Czech oraz Malebor, Cantica Anima i chór mienia Juliusza Zarębskiego z Ukrainy biorą udział w tegorocznym XVI Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych. Tegoroczne wydarzenie muzyczne potrwa do niedzieli (22 lipca) włącznie.

Organizatorem festiwalu jest Zarząd Krajowy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a lokalnie – Koło Terytorialne organizacji w Koszalinie, którego prezesem jest senator Piotr Zientarski. Budżet imprezy to 130 tysięcy złotych. Zgłosiło się 13 chórów, ale liczba uczestników została mocno uszczuplona z powodu ograniczeń finansowych. Nadto tym razem nie odbędzie się studium dyrygentów chórów polonijnych.

– Problemy były duże, ale nie wyobrażaliśmy sobie, żeby tradycja spotkań polonijnych nie mogła być kontynuowana – twierdzi Piotr Zientarski. – Nasi rodacy za granicą na festiwal czekają. Nie możemy ich zawieść!

Spotkania polonijne w Koszalinie mają 48-letnią tradycję. Cieszą się uznaniem wśród Polaków na całym świecie. Świadczy o tym liczba około 25 tysięcy uczestników różnych formach Polonijnej Akademii Chóralnej i powstające wciąż nowe zespoły śpiewacze. Prowadzą je w większości muzycy, którzy w Koszalinie kształcili się w zakresie dyrygentury.

Z około stu wykonawców, którzy w tym roku przyjechali na Pomorze Środkowe, chór Malebor po raz pierwszy odwiedził ziemię koszalińską.

– Jechaliśmy pociągiem dwie doby z Doniecka, aby poznać Koszalin i na polskiej ziemi znów zaśpiewać – powiedział Aleksander Masłow, dyrektor chóru z Ukrainy.

Debiutantem festiwalowym jest też chór z Pragi. Inne zespoły wokalne gościły już przynajmniej raz w Koszalinie po 2000 roku.

Koncert galowy chórów odbędzie się w sobotę (21 lipca) o g. 19 w Filharmonii Koszalińskiej. Wstęp wolny. Polonusi zaśpiewają też dla mieszkańców i turystów w Białogardzie, Bobolicach, Dobrzycy, Świeszynie i Świdwinie. Wstęp jest bezpłatny, każdy gość musi okazać jednak zaproszenie, które może otrzymać w Biurze Senatora Piotra Zientarskiego przy ulicy Dworcowej 10 oraz w Centrum Kultury 105.

– Chcemy podkreślić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w pieśniach patriotycznych – dodał prof. Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny festiwalu.

 

 

 

Fot. Wiesław Miller/ UM Koszalin

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *