Rekonstrukcja zagrody za ponad 5 milionów

Projekt „Rekonstrukcja historycznej Zagrody Jamneńskiej z XIX wieku” uzyskał dofinansowanie rzędu 2,5 mln zł, co stanowi 60 proc. wartości przedsięwzięcia. Nadto w ramach realizacji projektu nakręcony zostanie film i aplikacja poświęcone kulturze dawnej wsi Jamno.

 

W chacie jamneńskiej na terenie Muzeum umowę podpisali: prezydent Koszalina Piotr Jedliński i wicemarszałek zachodniopomorski Tomasz Sobieraj.

– Większość turystów w Krakowie kieruje się na rynek, ale chętniej odwiedza Kazimierz, który stanowi część dzielnicy żydowskiej – powiedział Tomasz Sobieraj. – Kazimierz jest dla Krakowa jest tym, czym Jamno dla Koszalina. Katedra gotycka i Góra Chełmska to lokalne produkty turystyczne, lecz Zagroda Jamenńska może mieć znaczenie ponadregioanlne.

Dyrektor Muzeum Jerzy Buziałkowski liczy, że projekt, realizowany w partnerstwie z miastem jako beneficjentem umowy, będzie skansenem na miarę Swołowa pod Słupskiem.

Z pomocą funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 odtworzona zostanie na osiedlu Jamno-Łabusz zagroda z drugiej połowy XIX wieku. Nowe muzeum etnograficzne ma wyróżniać się oryginalnym dziedzictwem kulturowym w postaci jamneńskiej chałupy mieszkalnej i budynku inwentarskiego. Pierwsze będzie dostępne dla zwiedzających, a w drugie przeznaczone na działalność edukacyjno-rekreacyjna, np. lekcje miejscowego haftu, plecionkarstwa i ornamentyki meblowej. W planach też budowa sali kinowo-wykładowej i… pieca chlebowego służącego do warsztatów wyrobu pieczywa. Nadto w ramach realizacji projektu nakręcony zostanie film poświęcony kulturze wsi wraz z wykonaniem aplikacji „Z Julkami w chacie jamneńskiej” wykorzystujące lokalną legendę o skrzatach. Stworzona będzie też trasa rekreacyjna pn. „Śladami pozostałości historycznych zabudowań w Jamnie”. Wszystko ma służyć turystom, zwłaszcza w sezonie letnim. Pomysłodawcy liczą, że w Zagrodzie Jamneńskiej zagości do 5 tysięcy osób rocznie. Koszt inwestycji wyniesie około 5,3 mln zł.

– Chcemy prace zakończyć do końca 2018 roku, aby w następnym sezonie letnim obiekt był otwarty – powiedział Piotr Jedliński. – Zagroda zostanie przekazana w dzierżawę Muzeum, które zajmie się bieżącą eksploatacją.

Realizacja w systemie „Projektuj i buduj”, po ogłoszonym przetargu, ruszy w maju br. na przykościelnej działce wielkości 2 tysięcy mkw., gdzie obecnie znajduje się parking. Planowany remont XIV-wiecznej świątyni dopełni całości przedsięwzięcia na osiedlu Jamno-Łabusz.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

1 komentarz na temat: Rekonstrukcja zagrody za ponad 5 milionów

  • 02/04/2017 o godz. 06:57
    Permalink

    A nie prościej było wyremontować kościół bez korowodów. Taniej by było.Koszt roczny na 1 zwiedzającego 1000 złotych

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *