Rocznik Koszaliński dostępny. Nowe otwarcie periodyku

Miłośnicy historii regionalnej otrzymali nowy Rocznik Koszaliński. Periodyk za rok 2017 jest dostępny bezpłatnie w wersji papierowej, ale można go otrzymać również za pośrednictwem wirtualnej czytelni. Numer 45/2017 jest zapowiedzią nowego otwarcia czasopisma, które ma pokazywać Koszalin jako Centrum Pomorza.

Bieżący numer to bogaty zbiór tekstów, dotyczących przede wszystkim historii regionalnej, w tym fachowe opracowania naukowe. To m.in. opis „Powojennych związków polsko-niemieckich w źródłach Archiwum Państwowego” autorstwa Doroty Cywińskiej, „Niezauważony jubileusz Muzeum w Koszalinie” Ignacego Skrzypka czy „Odwilż 1956 roku w aparacie partyjnym województwa koszalińskiego” Rafała Marciniaka. Wśród wielu tematów lokalnych nie zabrakło dziejów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie spod pióra koszalinianina Grzegorza Śliżewskiego, znawcy historii polskiego lotnictwa z czasów II wojny światowej.

Wydawnictwo jest dostępne w wypożyczalni i czytelni regionalnej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (KBP) przy placu Polonii 1 oraz w siedzibie Archiwum Państwowego (AP) przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2. Rocznik w wersji elektronicznej można czytać on-line lub pobrać na swoje urządzenie z wirtualnej czytelni wydawnictw własnych KBP.

Biblioteka zaprasza do wspólnego tworzenia przyszłych periodyków.

– Osoby zainteresowane pisaniem tekstów do kolejnych numerów czasopisma, którym jest bliska przeszłość kulturalna i historyczna miasta, zachęcamy do kontaktu z Jerzym Banasiakiem, sekretarzem kolegium redakcyjnego – mówi Sylwia Olesiak z Działu Metodyki i Promocji wydawcy.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie KBP (www.biblioteka.koszalin.pl). Teksty przyjmowane będą do końca sierpnia br. O zamieszczeniu publikacji w Roczniku Koszalińskim zadecyduje kolegium redakcyjne. Są nowe koncepcje, które dotyczą postrzegania regionu w szerszej perspektywie. Przyszłe numery periodyku mają pokazywać Koszalin jako Centrum Pomorza.

Warto przypomnieć, że pierwszy numer ukazał się w 1966 roku, a jego wydawcą było Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *