Sekretarz Koszalina o podwyżkach cen prądu [FOTO, FILM]

KoszalinInfoTV: W środę, 21-go września w koszalińskim ratuszu została zorganizowana konferencja prasowa dotycząca podwyżek cen prądu dla koszalińskich jednostek administracyjnych, kulturowych i oświatowych.

 

W zeszłym roku w przetargu na zakup prądu dla większości jednostek, spółek Miasta wynosił 15 000 000 złotych na cały rok. – W tym roku widząc co się dzieje na rynku szacowaliśmy zaledwie półtora miesiąca temu (…), że ta cena powinna oscylować w granicach 38 milionów, co już dawało nam bardzo duży wzrost- ponad dwukrotny – powiedział w czasie konferencji Tomasz Czuczak, sekretarz Miasta Koszalina.

 

20-go września do Urzędu Miasta wpłynęła jedyna oferta na dostawy prądu, co w ocenie sekretarza jest sytuacją dziwną, ze względu na fakt, iż rynek energetyczny jest bardzo liczny w podmioty podobne do Enei. – W tym roku była to jedna, jedyna oferta. Wpłynęła 15 minut przed terminem – dodaje Czuczak. Wartość umowy to 63 miliony złotych. Jest to czterokrotność dotychczasowych opłat rocznych Miasta Koszalina.

 

Przełożenie na koszalińskie jednostki i bezpieczeństwo

 

W całym zestawieniu, Urząd Miejski będzie zmuszony zapłacić 1 800 000 złotych, w roku poprzednim ten sam rachunek wyniósł 400 tysięcy złotych. Koszalińskie placówki oświatowe łącznie w br. zapłaciły 1 800 000 złotych, jednak w 2023 roku zapłacą ponad 7 600 000 zł, za prąd. Największą fakturę otrzymają Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zamykając rachunek kwotą 20 milionów.

 

Od stycznia 2023 roku kierownicy i samorządowcy zmuszeni będą do poszukiwań oszczędności w sposobie zarządzania sektorem energetycznym. – Możliwości oszczędzania na prądzie muszą się kończyć tam, gdzie zagraża to bezpieczeństwu mieszkańców. Nie wyłączymy głównych ulic miasta z oświetlenia, bo wzrośnie nam liczba wypadków, liczba przestępstw i innych rzeczy – podkreślił Tomasz Czuczak. Jak dodał sekretarz jednym z elementów, które mogą wpłynąć na zaoszczędzenie kolosalnej sumy pieniędzy może być instalacja na terenie miasta paneli fotowoltaicznych, jak również innych obiektów generujących energię OZE. – Miasto te działania podejmuje od dłuższego czasu.

 

Z tytułu podatku PIT miasto zyskuje blisko 150 milionów złotych. W nowym roku kalendarzowym 1/3 przychodu zostanie przekazana na poczet opłat energetycznych. Jeszcze nigdy w koszalińskim samorządzie nie było tak potężnych różnic, jak teraz.

Więcej informacji w tym temacie znajdą państwo w Naszym materiale wideo zamieszczonym poniżej.

 

 

Tekst: Dawid Macal, Film, fot.: Sandra Dowhun 

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Joanna Szychowska

Jestem studentką kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Politechnice Koszalińskiej. Interesuję się kulturą azjatycką, a w wolnym czasie ćwiczę jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *