Wichury nad Koszalinem i regionem! Strażacy mają ręce pełne roboty

W niedzielę, 9-go lutego od godzin popołudniowych strażacy z Koszalina i regionu otrzymują informacje o powalonych drzewach i zerwanych pokryciach dachowych. Wszystko przez silny wiatr.

Strażacy z naszego województwa co kilka minut otrzymują informacje dot. skutków silnego wiatru. W Koszalinie drzewo spadło na drogę w Jamnie. Na ulicy Zwycięstwa silny wiatr zerwał poszycie dachowe księgarni. W Gminie Biesiekierz drzewo spadło na drogę między  miejscowością Parsowo a drogą wojewódzką nr 6. W Gąskach doszło do uszkodzenia linii energetycznej. Przy ulicy Spokojnej w Koszalinie zapaliła się sadza w kominie. Drzewa runęły na jezdnię na drodze 206 Polanów -Rzeczyca Wielka oraz w miejscowości Wierzchominko.
Do godziny 21. strażacy w związku ze skutkami wichur interweniowali kilkadziesiąt razy. Po godzinie 21. droga krajowa nr 11 Koszalin – Mścice. Drzewo spadło na busa. Straż pożarna i policja w akcji! Na szczęście nikomu nic się nie stało
Gwałtowny niż nad Polską: silne porywy wiatru do 110 km/h, w górach do 200 km/h
​​​​​​​
W niedzielę i poniedziałek (09-10.02.2020) znad Atlantyku nad północną i centralną Europę, w tym również nad Polskę, nasunie się bardzo rozległy i gwałtowny niż, niosący ze sobą bardzo silny i porywisty wiatr.  Wartość ciśnienia w głównym ośrodku tego niżu może być wyjątkowo niska i spaść do zaledwie 940 hPa.
W Polsce najsilniej będzie wiało w nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej połowie kraju i w poniedziałek już w całym kraju.  Średnia prędkość wiatru nad morzem i w centrum kraju osiągnie wartość 55 km/h.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega:
Porywy wiatru na wschodzie mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h, na zachodzie i nad morzem do 100 km/h, a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim i rejonie Bieszczad nawet do 120 km/h. Na Bałtyku silny sztorm.
W górnych partiach Tatr wiatr w porywach może osiągnąć nawet 180 km/h, a na szczytach Sudetów aż 200 km/h. Wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu.
Tak silne porywy wiatru mogą powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy ostrożność i śledzenie ostrzeżeń oraz komunikatów meteorologicznych IMGW-PIB zamieszczanych na stronie www.imgw.pl.
W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. We wtorek i środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny i porywisty.
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna Warnino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *