Sprawdź stan techniczny pojazdu i nie daj się zaskoczyć zimie [foto]

Rozmowa z Januszem Kruszyńskim, kierownikiem Okręgowej i Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów ZORD Koszalin. 

W najbliższych dniach będziecie prowadzić darmową akcję sprawdzania stanu pojazdów przed zimą.  Kiedy dokładnie się ona odbędzie? Dlaczego warto skorzystać?

Zapraszam kierowców na badania w sobotę 29 października i w poniedziałek 31 października. Będziemy je wykonywać na stacjach przy ulicy Batalionów Chłopskich 43 oraz przy ulicy Mieszka I 39 od godziny 8 do 15. Dzięki naszej akcji mieszkańcy Koszalina dowiedzą się czy mają sprawny i przygotowany do zimy pojazd. W okresie letnim częściej używamy samochodu i wykonujemy większe przebiegi. Eksploatacyjnie więc auto bardziej się zużywa. Aby zachować pełną sprawność techniczną zimą warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeśli wyjdą jakieś usterki właściciele zostaną poinformowani o konieczności ich usunięcia ze względu na bezpieczeństwo jazdy.
kierownik-stacja-zord
Na jakie podzespoły będziecie szczególnie zwracać uwagę?

Bardzo ważnym elementem są amortyzatory. To one decydują o przyczepności kół do jezdni oraz wpływają na zużycie opon. Oczywistą sprawą są również hamulce. Wszystkie koła powinny hamować z podobną siłą.  Takie badania oferujemy naszym klientom od lat. Dodatkowo jeśli ktoś chciałby sprawdzić układ jezdny, łączny koszt takich badań to osiemnaście złotych. Zapraszam również właścicieli Koszalińskiej Karty Dużej Rodziny. Dla uczestników tego programu wykonujemy badania w podanych terminach nieodpłatnie..

Co każdy powinien zrobić we własnym zakresie przed zimą?

Trzeba pamiętać o sprawdzeniu sprawności lub wymianie płynu chłodniczego i hamulcowego oraz wymianie płynu spryskiwacza szyb na zimowy.  Warto też mieć w samochodzie koło zapasowe. No i zostaje jeszcze zmiana opon.

Kiedy właściwie powinniśmy to zrobić? Czym one się różnią i czy faktycznie mają wpływ na jazdę zimą?

Producenci opon sugerują, że należy założyć zimowe gdy temperatura spada do plus pięciu stopni. Opony te są wykonane z zupełnie innej mieszanki gumowej. W niskich temperaturach zachowują one większą elastyczność. Mają też inny rodzaj bieżnika. Jest większa ilość nacięć, tak zwanych lamelek, które są inaczej ukształtowane niż w oponie letniej. Ma to wpływ na lepsze odprowadzanie błota pośniegowego, a co za tym idzie przyczepność auta jest większa.

Co Pan sądzi o tak zwanych oponach uniwersalnych?

Mimo, że w ofertach producentów jest wiele takich opon, ja osobiście ich nie polecam. Jeśli chodzi o skład mieszanki gumowej nie da się stworzyć uniwersalnej opony tak, aby spełniała funkcje zarówno letniej jak i zimowej. Gdyby tak było wymiana nie miałaby sensu.

Jak zabezpieczyć karoserię by nie rdzewiała przez zimę? Czy częste mycie auta zimą to dobry pomysł?

Wszystko zależy od temperatur. Umycie auta tuż przed nadejściem mrozu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak wiemy, że temperatura będzie dodatnia warto zmyć wszystkie zanieczyszczenia. Na szczęście obecnie są lepsze zabezpieczenia przed korozją. Przy starszych samochodach najlepszym rozwiązaniem będzie odrdzewić skorodowane miejsca, a następnie pokryć je specjalnym środkiem, który przedłuża żywotność.

Jak radzić sobie by drzwi nie zamarzały i łatwo było je otworzyć?

Po okresie podwyższonej temperatury, na uszczelkach drzwi gromadzi się  wilgoć. Należy je przetrzeć suchą szmatką i nanieść specjalny środek, który je natłuszcza. Na rynku istnieje wiele takich preparatów dla uszczelek. Gdy się je zastosuje nie mają tendencji do klejenia się i przymarzania .

Co z techniką jazdy? Co Pan sadzi o treningu poślizgu na ośnieżonych placach na przykład na terenach podożynkowych?

To dość szeroki temat. Samochody, które mają systemy bezpieczeństwa typu ABS, ASR ułatwiają jazdę kierowcy zimą. Wtedy łatwiej wyprowadzić auto z poślizgu. Inne auta należy wyprowadzać z poślizgu poprzez pulsacyjne hamowanie. Jako kierowca uważam, że w zmieniające się warunki pogodowe warto poćwiczyć jak ewentualnie poradzić sobie w poślizgu.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Marek Łagocki

Magister Pedagogiki Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjalista ds. resocjalizacji. Wkrótce prawnik. Blisko 13 lat byłem redaktorem naczelnym KoszalinInfo.pl. Staramy się Państwu przekazywać szybko najważniejsze wydarzenia z Koszalina i regionu. Zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *