Wandale zniszczyli, uczelnia wydrukowała

Zniszczoną przez wandali figurę Matki Bożej z Lourdes, która zdobiła otoczenie Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, zastąpi figura przygotowana przez Politechnikę Koszalińską. Uczelnia przekazała też parafii kopię Piety Skrzatuskiej. To wkład uczelni w ochronę dziedzictwa kulturowego, ale także część prowadzonych badań naukowych.

 

W Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej powstały dwie figury. Pierwsza to kopia Piety Skrzatuskiej. Druga jest kopią figury Matki Bożej z Lourdes.

Pieta Skrzatuska stanie we wnętrzu kościoła pw. Ducha Świętego. Figura Matki Bożej z Lourdes zostanie natomiast umieszczona w kapliczce na zewnątrz świątyni.

Przypomnijmy, kapliczkę zaprojektował zmarły w 2018 roku artysta rzeźbiarz i profesor uczelni Zygmunt Wujek. Pierwotnie ustawiona tam rzeźba Matki Bożej została przywieziona z Dachau przez byłego więźnia obozu koncentracyjnego. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia zniszczyli ją wandale.
Obiekt miał trudną do przecenienia wartość sentymentalną i religijną. Uczelnia postanowiła zrekompensować tę stratę i przygotowała nową figurę.
– To nasz wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego – tłumaczy rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. – Kościół pw. Ducha Świętego jest naszym kościołem akademickim. Tu działa duszpasterstwo akademickie naszej uczelni. Jesteśmy częścią tej społeczności.

Obie rzeźby z rąk pani rektor i prorektora ds. studenckich a zarazem dyrektora Centrum Druku 3D dr hab. inż. Tomasza Królikowskiego, prof. PK odebrał ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

– To wielka radość, że dzięki nowoczesnym technologiom udało się przygotować kopię zniszczonej figury Matki Bożej z Lourdes – mówi ks. Paweł Wojtalewicz. – Cieszymy się również, że w naszym kościele będzie mogła stanąć Pieta Skrzatuska. Chcemy w ten sposób upamiętnić 30. rocznicę pobytu w Koszalinie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Druk figur jest częścią badań naukowych, które prowadzi jeden z doktorantów Politechniki Koszalińskiej.

 

Fot. PK

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *