Wernisaż wystawy Beaty Marii Orlikowskiej już w sobotę

Jubileuszowa wystawa Beaty Marii Orlikowskiej pt. „Z wody, ognia i kobaltu”.

 

Ekspozycja zorganizowana została z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej znanej koszalińskiej Artystki, autorki obrazów i innych prac w porcelanie. Zaprezentujemy 32 porcelanowe obrazy, które powstały specjalnie na tę wystawę. Abstrakcyjne kompozycje świadczą o aktualnych zainteresowaniach artystycznych Beaty Orlikowskiej, natomiast biało-niebieska kolorystyka jest nawiązaniem do historycznych i historyczno-artystycznych źródeł jej twórczości: dziejów rodzinnego miasta i bogatej historii chińskiej porcelany.

Autorką aranżacji wystawy jest inna znana w Koszalinie postać – Beata Jasionek, znakomita scenografka teatralna, związana z BTD. Beata Maria Orlikowska urodziła się w 1964 roku w Koszalinie i związana jest z nim, wyjąwszy okres studiów, przez całe życie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, gdzie zrobiła dyplom z ceramiki unikatowej u prof. Krystyny Cybińskiej, dyplom z ceramiki przemysłowej u prof. Rufina Kominka oraz aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. W latach 90. XX wieku założyła grupę Od Dawna, skupiającą artystów tak jak ona zajmujących się ceramiką. Przez wiele lat związana z chodzieskimi fabrykami porcelany, organizowała Ogólnopolskie Plenery Ceramiczne w Chodzieży. Jest też uczestniczką wielu innych artystycznych spotkań, np. Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Czas i miejsce dla sztuki” w Osiekach. Należy do Związku Artystów Plastyków Okręg Koszalin – Słupsk. Dotychczas zaprezentowała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce i poza jej granicami. Zdobywa nagrody (np. w konkursie Polska Ceramika Współczesna oraz na Festiwalu Sztuki Otwartej w Luksemburgu) i nagrody projektuje – jej autorstwa są statuetki Koszalińskiego Orła, Koszalińskiej Perły, Serce Kiwanis i wiele innych. Ma na koncie również projekty ceramiki użytkowej i unikatowej, w tym porcelanowe weduty Koszalina

Wernisaż zaplanowany został na niedzielę 23 października na godz. 12.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Młyńskiej.

 

Foto: UM Koszalin

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *