Wieloletnia tradycja podtrzymana! Polonijne Lato z chórami [FILM]

W poniedziałek (17 lipca) rozpoczęła się Polonijna Akademia Chóralna. Bierze w niej udział 42 rodaków z Białorusi, Ukrainy i Czech. Głównym organizatorem jest koszalińskie koło stowarzyszenia Wspólnota Polska.

 

Uczestnicy swoje umiejętności wokalne i dyrygenckie będą szlifować na kursie, który poprowadzą profesorowie akademii muzycznych z Poznania i Bydgoszczy.
– Kontynuujemy wieloletnią tradycję, bo wciąż są chętni, żeby się szkolić w Koszalinie – ocenia prof. Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny wydarzenia. – Cieszę się z wizyty chóru Cantus Cordis z Mińska, którym dyryguje nasza absolwentka Janina Chwalko.
Dydaktyczne kursy dyrygentów polonijnych mają dla wszystkich znaczenie nie tylko muzyczne.
– To najtańsza forma kultywowania polskości na całym świecie – twierdzi prof. Elżbieta Wtorkowska.

 

Tegoroczny budżet wydarzenia to 48 tys. zł. Andrzej Bieliński, wiceprezes koła stowarzyszenia, podkreśla, że to 25 proc. mniej niż rok temu. Pieniądze przekazali: Senat RP i sejmik zachodniopomorski. Sale ćwiczebne ratusz zapewnia za darmo.
Polonijne Lato to również tradycyjne koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę (22 lipca) o godz. 17 na Zamku Świdwińskim przy ul. Niedziałkowskiego 17. Następnego dnia, po mszy niedzielnej, około godz. 10.30 występ dyplomatów w koszalińskim kościele pw. Ducha Św. przy ul. Staszica. Wstęp na oba koncerty jest wolny.

 

– Koszalińska impreza promuje tradycje polskie, patriotyzm, a pieśni rozbrzmiewają później na wielu kontynentach – powiedział wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski (drugi z lewej). Obok siedzą: Andrzej Bieliński, wiceprezes koła stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny kursu dyrygentów, i Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *