Wojskowe szkolenia: Legia Akademicka w Politechnice

W czwartek (14 grudnia) na Politechnice Koszalińskiej (PK) nastąpiła uroczysta inauguracja Legii Akademickiej (LA). To ochotnicze szkolenie wojskowe dla studentów uczelni i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

 

Na zajęcia, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgłosiły się 92 osoby, w tym 19 kobiet. Program został uruchomiony w roku akademickim 2017/2018 jako projekt pilotażowy.

– W przypadku zagrożenia wojsko zrobi dużo, lecz w działania musi też się włączyć społeczeństwo, dlatego zgodziliśmy się przyjąć zaproszenie do Legii Akademickiej, podobnie jak połowa uczelni w kraju – powiedział prof. Tadeusz Bohdal, rektor PK.

Lista rekrutacyjna jest nadal otwarta. Może do niego przystąpić każdy żak, bez względu na kierunek studiów.

– Zgłosiłam się z ciekawości – twierdzi Joanna, studentka II roku pedagogiki.

Inni młodzi nie kryją, że akces to próba ułożenia sobie planów życiowych.

– Od dziecka byłem zafascynowany wojskiem – powiedział Ziemowit Bejgrowicz, student III roku inżynierii środowiska. – Takich tradycji w mojej rodzinie nie ma, ale z opowieści bliskich wiem, że mój pradziadek Józef walczył w szeregach Armii Krajowej.

W PK zostanie zorganizowane 30-godzinne szkolenie teoretyczne. Wykłady poprowadzą zawodowi wojskowi z Garnizonu Koszalin, oficer Centralnego Biura Śledczego Policji i wykładowcy politechniki. Pierwszy wygłosił por. rez. Grzegorz Matyasik, doradca MON i koordynator programu LA.

– To szansa dla osób chcących zawodowo związać się z wojskiem, a także dla chętnych do pracy w Straży Granicznej i Służbie Więziennej – podkreślał prelegent. – Zachęcamy, bo wciąż niewielu studentów ma wiedzę na temat Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Dodał, że cele LA to: odbudowa rezerw osobowych sił zbrojnych i zaangażowanie studentów w kwestii bezpieczeństwa państwa. Podczas przerwy wakacyjnej młodzi rozpoczną ćwiczenia wojskowe na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. To 21-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się egzaminem i złożeniem przysięgi. Studenci skorzystają z doświadczeń WOT, bo zajęcia obejmą m.in. taktykę, musztrę, znajomość regulaminów i szkolenia strzeleckie. Później zaplanowane jest również 3-tygodniowe szkolenie podoficerskie, które po zdaniu egzaminu oznacza mianowanie na stopień kaprala rezerwy.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *