Wybory 2024: Kto zostanie Prezydentem Koszalina? Co z radą? Mocne starcie

Już w kwietniu 2024 roku w naszym kraju odbędą się wybory samorządowe. Będziemy wybierać Wójtów, Prezydentów, Burmistrzów oraz radnych. Ciekawie sytuacja wygląda w Koszalinie.

W Koszalinie aż wrze jeśli chodzi o kandydatów na stanowisko Prezydenta miasta. Wiemy, że o czwartą kadencję ubiegać będzie się obecny Prezydent Piotr Jedliński, który we wcześniejszych wyborach popierany był przez Koalicję Obywatelską, a teraz działa niezależnie z największym, bo liczącym 12 radnych klubem – Wspólny Koszalin (klub zyskał dwóch radnych po przyłączeniu Kretomina i Bielic). Kandydatem Koalicji Obywatelskiej na to stanowisko ma być Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W poprzednich wyborach KO wprowadziło do rady 19 przedstawicieli, PiS – 6. To efekt liczby zdobytych głosów – KO zebrała 50,51% poparcia, a PiS – 22.9%. Pozostałe komitety wyborcze m.in. Lepszy Koszalin zdobyły zbyt mało głosów, by wejść do RM.

Piotr Jedliński z poparciem Koalicji Obywatelskiej otrzymał głosy od 25 525 mieszkańców, co przełożyło się na 58,81% poparcia wszystkich głosujących. Drugi był Andrzej Jakubowski z PiS – 21.20 %, a trzeci Wiktor Kamieniarz – 8.34%. Frekwencja wyniosła 51,46% i była niższa niż w Polsce i woj. zachodniopomorskim.

W połowie kadencji klub Koalicji Obywatelskiej zaczął ulegać rozkładowi, otarło się nawet o sądy koleżeńskie. Ostatecznie w Radzie Miejskiej w Koszalinie działają trzy kluby.

W Radzie Miejskiej w Koszalinie działają trzy Kluby:

1) Klub radnych Koalicja Obywatelska:
1. Bernacki Tomasz
2. Chałat Dorota
3. Czarkowska Katarzyna
4. Grygorcewicz Barbara
5. Kościńska Krystyna
6. Kowalik Jakub
7. Tałaj Sebastian – przewodniczący
8. Urbaniak Anetta
9. Wesołowska Izabela

2) Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość:
1. Jakubowski Andrzej
2. Janczewski Miłosz
3. Nastarowski Mariusz
4. Mętlewicz Anna – przewodnicząca
5. Skórka Oliwia
6. Wiśniewski Artur

3) Klub radnych Wspólny Koszalin:
1. Kaczmarek Bożena
2. Kwapisz Żaneta
3. Kuriata Jan
4. Ostrowski Leopold
5. Papiernik Błażej – wiceprzewodniczący
6. Reinholz Marek – przewodniczący
7. Sendlewski Łukasz
8. Sokalski Andrzej
9. Tarnowski Ryszard
10. Tiece Bogumiła
11. Twardowski Marek
12. Waszkiewicz Marcin

Obecnie trwają roszady jeśli chodzi o układanie list kandydatów do Rady Miejskiej w Koszalinie. Wszyscy czekają na wytyczenie okręgów wyborczych, bo na początku roku Koszalin powiększył się o Kretomino i Bielice.

Gorąca atmosfera robi się wokół kandydatów na przyszłego Prezydenta Koszalina. Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi mówiło się, że kandydatką Koalicji Obywatelskiej na to stanowisko będzie radna Barbara Grygorcewicz. Po wyborach parlamentarnych powróciła kandydatura Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Tomasza Sobieraja i to właśnie on ma stanąć do walki z obecnym Prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości mówi się o kandydaturze radnego Artura Wiśniewskiego lub Pawła Michalaka – obecnego dyrektora koszalińskiego wydziału Urzędu Wojewódzkiego. Do wyborów ma szykować się również kilku niezależnych, popieranych przez różne społeczności kandydatów.

Ostatnio na łamach naszego fanpage wrzuciliśmy ankietę z krótkim pytaniem:

GDYBY WYBORY SAMORZĄDOWE MIAŁY SIĘ ODBYĆ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ KTO BYŁBY TWOIM PREZYDENTEM KOSZALINA?
👍Piotr Jedliński – Wspólny Koszalin – obecny Prezydent miasta
❤️Tomasz Sobieraj – Platforma Obywatelska – Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego
Jeżeli masz innego kandydata na to stanowisko propozycję zostaw w komentarzu pod postem.

Do sobotniego (18.11.23) poranka 133 głosy otrzymał Tomasz Sobieraj, 116 Piotr Jedliński. Daje to 52,78 % – poparcia dla kandydata KO, a 46,03 % poparcia dla obecnego prezydenta.
1,19% – biorących udział w ankiecie nie poparło nikogo. W ankiecie pojawiły się również propozycje innych kandydatów m.in. Przemysława Krzyżanowskiego – wiceprezydenta Koszalina, Macieja Berlickiego– Burmistrza Sianowa, Wiktora Kamieniarza– byłego dyrektora II LO oraz redaktora Marka Łagockiego.

Ankieta pokazuje jak zacięte i ciekawe będzie starcie między frakcją KO, i frakcją popierającą obecnego prezydenta. W tej ankiecie mobilizacją wykazali popierający Tomasza Sobieraja, co pokazuje, że struktury ze względu na wygrane wybory parlamentarne w kraju szybko odbudowują się w Koszalinie i regionie – chętnych do „ponownej” współpracy z tym blokiem nie brakuje. Realnym zagrożeniem dla obecnego Prezydenta jest wynik wyborów parlamentarnych oraz frekwencja wyborcza w naszym mieście, jak również odpływ współpracowników (prezesów, dyrektorów, radnych) do drużyny przeciwnej – co często dzieje się przy wyborach. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej uzyskali aż 45,76% – 26 975 głosów. Kandydaci PiS 25,40% – 14 973 głosów, Trzecia Droga – 11,87% – 6 999 głosów. Wystąpiła mobilizacja wśród wyborców, którzy tłumnie udali się do urn. Frekwencja wyniosła 75, 99% – 59 759 wydanych kart.

Patrząc na wyniki powyżej realnymi kandydatami do objęcia fotela prezydenta Koszalina są Piotr Jedliński oraz Tomasz Sobieraj. Jeżeli frekwencja oraz nastroje wyborców utrzymają się do kwietnia 2024 roku, to obecny włodarz miasta będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Wszystko wskazuje na to, że zdecyduje druga tura wyborów. Tam liczyć się będzie poparcie pozostałych kandydatów, ugrupowań popierających oraz mobilizacja współpracowników, działaczy którzy często są podbierani przez konkurencję. Ważnym elementem będzie również rewia politycznej mody – który kandydat przedstawi poparcie „gwiazd” lokalnej i krajowej sceny politycznej. Rzekomo na szczeblu krajowym może zostać zawiązania koalicja samorządowa (KO, Lewica i PSL, Polska2050), która będzie miała na celu odsunięcie PiSu od władzy w samorządach – wtedy obecny włodarz nie będzie mógł liczyć na poparcie opozycyjnych ugrupowań.

Ciekawą sprawą będzie również rozstrzygnięcie w Radzie Miejskiej. Może powtórzyć się sytuacja, że wejdą tylko kandydaci KO i PiS. Drugą możliwością jest, że do RM kilku (4-6) swoich kandydatów wprowadzi obecny włodarz Piotr Jedliński.

Musimy uzbroić się w cierpliwość i bacznie przyglądać się lokalnej scenie politycznej. To będzie gorąca zima w lokalnej polityce.

Wybory samorządowe w Polsce mają odbyć się do 30 kwietnia 2024 roku. Możliwe są trzy terminy: 7.04, 14.04 albo 21.04.24 r.

 

Fot. Fb Piotr Jedliński/ Tomasz Sobieraj

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *