Zdaliśmy egzamin z bezpieczeństwa w pandemii [ROZMOWA]

O działalności uczelni w czasach pandemii, budowie Cognitarium nowych kierunkach studiów rozmawiamy z Danutą Zawadzką, rektorem Politechniki Koszalińskiej.

Za panią profesor pierwsze miesiące na stanowisku rektora. Jak Pani ocenia ten okres? Z uwagi na pandemię nie były to raczej łatwe miesiące…

To był okres wielu wyzwań i wytężonej pracy. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa studiującym oraz naszym pracownikom wystawiła nas na poważną próbę. Dzięki wspólnej mobilizacji i odpowiedzialności podołaliśmy jednak temu zadaniu. W funkcjonowaniu politechniki nie było żadnych zakłóceń. Sprawnie przeprowadziliśmy rekrutację. Zrealizowaliśmy dwa semestry nauki i teraz zaczynamy kolejny. Bez przeszkód również pracują nasi naukowcy. Wsparliśmy ponadto społeczność miasta i regionu. Produkowaliśmy i dostarczaliśmy pracownikom ochrony zdrowia, służb ratowniczych i oświaty przyłbice i maseczki. Studenci zaangażowali się też w wolontariat. Jestem dumna z całej naszej akademickiej społeczności. Zdaliśmy bardzo ważny egzamin.

Politechnika już po raz 24. organizuje wraz z koszalińskim samorządem konkurs „Bieg po Indeks”. Co roku cieszy się on ogromnym zainteresowaniem uczniów. Liczycie na to, że w tym roku będzie podobnie?

Ten konkurs od lat pokazuje jak niezwykle zdolni i ambitni są uczniowie. Cieszy mnie jego duża popularność i jestem przekonana, że nie inaczej będzie w tym roku. Mamy atrakcyjne nagrody, w tym wysokie stypendia dla osób, które podejmą studia na Politechnice Koszalińskiej. Promujemy nasze miasto i zapraszamy do nauki utalentowanych i pracowitych młodych ludzi. „Bieg po Indeks” jest także przykładem wzorcowej współpracy między władzami Koszalina i politechniką.

Rozpoczął się drugi semestr studiów. W jakiej formule – ze względu na panującą pandemię – będzie on prowadzony? Przewidujecie zajęcia praktyczne?

Uważnie przyglądamy się sytuacji epidemicznej. Śledzimy komunikaty i wytyczne resortów zdrowia i nauki. W startującym semestrze większość zajęć nadal będzie realizowana zdalnie tam, gdzie jest to absolutnie konieczne. Na kierunkach technicznych i artystycznych, w ścisłym reżimie sanitarnym, prowadzone będą zajęcia praktyczne. Jak tylko sytuacja ulegnie poprawie, a liczymy, że stanie się to przed zakończeniem letniego semestru, zaprosimy wszystkich ponownie w mury uczelni. Musimy jednak mieć pewność w kwestii bezpieczeństwa studentów i nauczycieli akademickich.

Uczelnia planuje uruchomić nowe kierunki – „Sieci i instalacje budowlane”,„Bioanalitykę chemiczną” oraz „Politologię 2.0” Dla kogo są te kierunki? Skąd wziął się pomysł na nie?

Uruchomienie tych kierunków to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy i firm z całego województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Środkowego. Absolwenci będą wysokiej klasy specjalistami poszukiwanymi nie tylko w naszym regionie. Stale staramy się poszerzać ofertę kształcenia tak, aby z jednej strony była ona atrakcyjna dla potencjalnych studentów,z drugiej zaś – odpowiadała na zapotrzebowanie pracodawców. Nie są to jedyne z nowych propozycji kierunków. Na środowym posiedzeniu senatu procedowaliśmy Politologię 2.0.

Które kierunki obecnie cieszą się największym zainteresowaniem? Czy wśród kierunków kształcenia są też takie, które będziecie wygaszać z racji mniejszego zainteresowania ze strony absolwentów szkół średnich?

Od kilku lat największym powodzeniem cieszy się informatyka prowadzona w ramach Wydziału Elektroniki i Informatyki. Kierunki inżynierskie czeka renesans popularności, który wiąże się nie tylko z faktem, że inżynierowie bez trudu znajdują dobrą, rozwojową pracę, ale też dlatego, że zarabiają więcej. Natomiast regularnie rośnie zainteresowanie kierunkami humanistycznymi i ekonomicznymi. W ostatniej rekrutacji największe wzrosty zanotowaliśmy na pedagogice, filologii angielskiej, a także kierunkach prowadzonych przez Wydział Nauk Ekonomicznych. Dokładamy starań, żeby Politechnika Koszalińska miała jak najszerszą ofertę kształcenia.

Na jakim etapie jest budowa Cognitarium? Kiedy można się spodziewać finału?

Trwają aktualnie uzgodnienia z projektantami tej inwestycji. To bardzo żmudny i pracochłonny etap, podczas którego ustalanych jest wiele szczegółów budowy. Wszystko idzie zgodnie z planem. Trzymamy się ustalonych terminów. Mamy plan, aby Cognitarium było gotowe za dwa, najdalej trzy lata.

Jakie ma Pani plany i wyzwania na kolejne miesiące i w nowym roku akademickim?

Niewątpliwie największym wyzwaniem, jakie na nas czeka w tym roku, jest ewaluacja. Przygotowujemy się również do kolejnej rekrutacji. Aktualnie trwa rekrutacja na drugi stopień niektórych kierunków inżynierskich. Przed nami niebawem uruchomienie nowej odsłony Kreślarni po generalnym remoncie i wiele działań związanych z zaangażowaniem politechniki w życie kulturalne, społeczne i biznesowe miasta i regionu, którego jesteśmy istotną częścią.

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Marek Łagocki

Magister Pedagogiki Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjalista ds. resocjalizacji. Wkrótce prawnik. Blisko 13 lat byłem redaktorem naczelnym KoszalinInfo.pl. Staramy się Państwu przekazywać szybko najważniejsze wydarzenia z Koszalina i regionu. Zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *