Zmiana czasu na letni. Sobotnia noc będzie krótsza o godzinę

Już w nocy z 25 na 26 marca 2023 roku Polacy przesuną wskazówki swoich zegarów, a dni staną się dłuższe.

 

Zwykle zmiana czasu na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca, gdy zegary przestawia się z godziny 2:00 na godzinę 3:00. W ten sposób dzień staje się dłuższy, a wieczory są jaśniejsze, przez co światło słoneczne jest w ciągu dnia wykorzystywane dłużej, zimowe niedobory witaminy D są naturalnie uzupełniane. Istnieją zwolennicy oraz przeciwnicy tego działania – na każdego wpływa ono inaczej, niektórzy z kolei różnicy nie odczuwają w ogóle.

Dłuższe dni mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a także zachęcać do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co także może przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia oraz własnego samopoczucia. Dłuższe dni mogą również pomóc w regulowaniu rytmu dobowego, co może poprawić jakość snu i ogólną wydajność i koncentrację w ciągu dnia. Warto jednak zauważyć, że nie dla wszystkich zmiana czasu jest dobra, nie każdy reaguje na dłuższe dni w identyczny  sposób, a niektóre osoby mogą odczuwać negatywne skutki, takie jak trudności z zasypianiem w nocy- ze względu na większą ilość światła, bądź rozregulowany zegar biologiczny. Zmiana ta jest też dodatkowym obowiązkiem, o którym należy pamiętać. Nawet jeśli w dzisiejszych czasach urządzenia mobilne radzą sobie z tym zadaniem automatycznie.

Natomiast zmiana czasu na zimowy ma pomóc w oszczędzaniu energii. Jednak badania, które przeprowadzono nie dowodzą, że tak jest. Nawet jeśli wieczorami zużywa się jej mniej, to niestety podczas ciemnych poranków zapotrzebowanie jest o wiele wyższe. Wpływa to także na organizm człowieka. Mniej energii do działania, ciągłe uczucie niewyspania czy problemy z koncentracją to skutki cofania zegara o godzinę.

Skoro wywołuje to więcej szkód to nie można znieść zmian czasu? Niestety przez najbliższe 5 lat nie. Komisja Europejska wydała komunikat, który mówi o kontynuacji tego programu do 2026 roku. Czy w takim razie jest ona konieczna? Zdania na ten temat są podzielone. Jedne badania mówią nie, ponieważ pozwalają zaoszczędzić mniej niż 1% rocznych wydatków na energię. Jednak już w innym kraju badacze potwierdzają skuteczność tej metody.

Joanna Szychowska/ Fot. Marek Łagocki

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *